Bikárová síce nemôže mať deti, ale nepodarilo sa jej dokázať, že by ju lekári v Nemocnici s poliklinikou v Gelnici sterilizovali. Odborníci sa priklonili k názoru, že za jej neplodnosť môžu časté zápaly, ktoré prekonala, a navyše nemocnica sterilizáciu ani technicky nemohla vykonať.
Krajský súd potvrdil vlaňajší verdikt Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi. Rozsudok je právoplatný a nemožno sa proti nemu odvolať.
Bikárová zažalovala gelnickú nemocnicu za zákrok, ktorý jej mala urobiť v roku 1986 ako 17-ročnej pri druhom pôrode. Žiadala odškodné 400 000 korún a úroky z omeškania. Pred súdom ju spočiatku zastupoval banskobystrický právnik Ján Hrubala.
Pri pojednávaní na súde v Spišskej Novej Vsi advokát predložil dva posudky znalcov, ktorí potvrdili, že Bikárová nemôže mať deti. Nepotvrdili však stopercentne, že dôvodom sterility je operácia a nie viacnásobné zápaly, ktoré prekonala. Súd preto žalobu zamietol.
Bikárová sa odvolala na Krajský súd do Košíc. Tu ju už Hrubala nezastupoval. „Ako právnik a bývalý sudca som dospel k názoru, že to nemôžeme vyhrať. Osobne som presvedčený, že je tu silné podozrenie, že došlo k nelegálnej sterilizácii, ale žiaľ nepredložili sme žiadny stopercentný dôkaz. Súd preto podľa mňa rozhodol správne,“ povedal pre SME. Po prehratom procese na okresnom súde klientke odporúčal ďalej sa neodvolávať.
Bikárová však na odvolacom konaní trvala a Krajský súd opäť nariadil rozsiahle dokazovanie. Nový znalecký posudok na žiadosť nemocnice v Gelnici urobili odborníci košickej lekárskej fakulty UPJŠ. Advokát nemocnice Milan Sedlák hovorí, že sa priklonili k názoru, že sterilitu spôsobili zápaly. Bikárová a jej obhajcovia sa podľa Sedláka obrátili na istého pražského odborníka, ktorý dospel k záveru, že žena mohla byť sterilizovaná. Prístroj, ktorým sa zákrok mal vykonať, však nemocnica podľa Sedláka nevlastnila.
Bikárová pred utorkovým pojednávaním požiadala o odročenie, kým si zaobstará nových právnych zástupcov, súd však jej žiadosti nevyhovel a s konečnou platnosťou rozhodol.
Sedlák hovorí, že nemocnica zvažuje podanie žaloby za poškodenie dobrej povesti a tiež podnet na preverenie trestnoprávnej zodpovednosti dvoch znalcov, ktorí v prvých posudkoch sterilizáciu potvrdili.
Súdnych procesov týkajúcich sa sterilizácií bude zrejme v najbližšom čase viac. Poradňa pre ľudské a občianske práva v Košiciach, ktorá spolu s Centrom pre reprodukčné práva napísala správu Telo a Duša, spolupracuje s viacerými ženami, ktoré boli sterilizované a tvrdia, že nedali informovaný súhlas. (mar, ss, tasr)
Podozrenia z genocídy a segregácie sa nepotvrdili
BRATISLAVA - Mimoriadna odborná kontrola v Nemocnici s poliklinikou v Krompachoch nepotvrdila podozrenie z genocídy a segregácie. Kontrolu nariadil minister zdravotníctva Rudolf Zajac na žiadosť vyšetrovateľa po zverejnení správy mimovládnych organizácií „Telo a duša“. V dvoch prípadoch bol zanedbaný § 7 smernice o sterilizáciách, kde sa okrem súhlasu dotknutej osoby aj v prípade, že je schopná posúdiť dosah svojho rozhodnutia, vyžaduje súhlas opatrovníka. Plný text správy je prístupný na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva www.zdravotnictvo.sk. (sita)
Bolestné za sterilizáciu je problém
Určiť výšku odškodného pre ženy, ktoré trvajú na tom, že boli proti svojej vôli sterilizované, je problém. Vyhláška, ktorá upravuje bodovanie úrazov a poškodení, neobsahuje diagnózu sterilizácia. Gynekológovia podobný prípad nemajú podľa čoho obodovať.
„Vyhláška neráta s tým, že by niekto spôsobil takúto ujmu. To neznamená, že občan nemá právo na odškodné,“ hovorí advokát Ján Hrubala. Monika Bikárová žiadala za údajnú nelegálnu sterilizáciu 400 000 korún. „K sume sme dospeli v spolupráci so znalcom - je to násobok sumy, ktorú by stála refertilizačná operácia.“
S problémom určenia výšky odškodného sa potýka aj Poradňa pre ľudské a občianske práva. Bez vyčíslenia sumy nemôže podať žaloby v prípade Rómok, ktorých príbehy spomína správa Telo a Duša.
„Riadime sa vyhláškou o odškodňovaní bolesti a spoločenského uplatnenia. Výšku musí vyčísliť ošetrujúci lekár poškodenej, teda jej gynekológ. Zatiaľ ani v jednom našom prípade tak gynekológovia neurobili,“ hovorí Barbora Bukovská, výkonná riaditeľka poradne. Preto sa na lekárov poradňa sťažuje na lekárskej komore a na ministerstve.
Vyhláška zas podľa poradne nie je v súlade s Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv. „Celková výška odškodnenia nemôže presiahnuť 240 000 korún a z toho odškodnenie za bolesť 72 000 korún. Dohovor však zaručuje právo na účinné právne prostriedky nápravy,“ hovorí Bukovská.
(mar)