Irak sa pripravuje na vojnu – príslušník milícií irackej vládnucej strany Baas hliadkuje na ulici v Bagdade pod portrétom irackého prezidenta Saddáma Husajna na ulici v Bagdade. FOTO – TASR/EPA
WASHINGTON, BAGDAD – Irak, Spojené štáty a s nimi celý svet včera odratúvali posledné hodiny pred vypršaním amerického ultimáta pre Saddáma Husajna, aby opustil Irak. Očakávalo sa, že vojna sa začne okamžite po skončení ultimáta. Americké a britské vojská v Kuvajte už boli na irackej hranici.
Na povel amerického prezidenta Georgea Busha bolo v Kuvajte pripravených 175-tisíc vojakov. Nedalo sa vylúčiť, že Bushovo rozhodnutie odsunú púštne búrky, ktoré sa prehnali Kuvajtom a Irakom. Na začiatok sa očakávala od spojencov taktika bleskovej vojny – intenzívne bombardovanie vojenských cieľov a nasadenie špeciálnych pozemných jednotiek.
Boj sa začne asi do dvoch dní, povedal včera poobede vojakom na americkej lietadlovej lodi USS Abraham Lincoln, veliteľ loďstva USA v Perzskom zálive. Austrália, ktorá tiež vyslala proti Iraku vojakov, očakávala začiatok vojny hneď po vypršaní ultimáta. A dokonca aj francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý bol do poslednej chvíle proti vojne, predpovedal jej skorý začiatok.
Americké a britské lietadlá v južnom Iraku zhodili asi dva milióny letákov, v ktorých vyzývali irackých vojakov, aby nepoužívali zbrane hromadného ničenia a nepodpaľovali ropné veže. Prvých 18 irackých vojakov už podľahlo masívnym americkým výzvam na dezerciu a prebehli do amerického zajatia v Kuvajte.
Biely dom aj Bagdad ľuďom oznamovali, že nadišiel čas na boj. „Američania by sa mali pripraviť na vojnu. Dúfame, že konflikt bude krátky, ale je tu veľa neznámych. Môže to trvať istý čas, treba sa pripraviť na straty životov,“ povedal hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
Predseda irackého parlamentu Saadún Hammadí zdôraznil, že Saddám do exilu nikdy neodíde. „Je v najlepšej forme. Bude bojovať a povedie našu krajinu k víťazstvu.“
Niekoľko hodín pred vypršaním ultimáta, ktoré by mohlo znamenať začiatok vojny, Bagdad vyzeral ako mŕtve mesto. Ulice boli prázdne, chodníky opustené a výklady obchodov boli skryté za múrikmi z tvárnic.
Nálada bola skôr fatalistická, vzdor nebolo cítiť, písali o nálade ľudí novinári z irackej metropoly.
Na finančných trhoch akcie stúpali v nádeji, že vojna bude krátka. Zlato považované v čase krízy za istotu, ceny ropy a americký dolár stúpli.
POSLEDNÉ UDALOSTI
Presun amerických a britských vojsk na irackú hranicu Biely dom aj Bagdad – pripravte sa na vojnu Spojené štáty sa obávajú, že Irak nasadí chemické zbrane Viac v rubrike IRAK