Karambunai 19. marca (TASR) - Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) nenašlo jednotný postoj k hroziacej vojne v Iraku. Na stretnutí šéfov diplomacií v Malajzii sa dnes spolu s hosťujúcou krajinou ostro proti vojenskému zásahu vyslovila aj Indonézia a Brunej. Útok pod vedením USA však podporili Filipíny a Singapur.
Ministri zahraničných vecí členských štátov ASEAN, do ktorého patria aj Kambodža, Laos, Thajsko a Vietnam, hovorili tiež o bezpečnostných a hospodárskych následkoch vojny. Zhodli sa na tom, že ich štáty spoja sily pre odvrátenie možných odvetných útokov extrémistov v regióne a ponúknu humanitárnu pomoc povojnovému Iraku.
Každoročnú schôdzku, ktorá sa tentoraz uskutočnila v odľahlom letovisku v malajzijskom štáte Sabah, účastníci dnes o jeden deň skrátili, aby sa mohli vrátiť domov v čase, keď ultimátum USA pre irackého prezidenta Saddáma Husajna vyprší.
"Ak bude vojna vnímaná ako nespravodlivá, mohla by vyvolať mnoho hnevu a podnietiť ľudí k zaujatiu krajných pozícií," povedal šéf malajzijskej diplomacie Syed Hamid Albar Syed Hamid s tým, že by ho neprekvapilo, ak by odozvou bol nárast extrémnych aktivít.
Krajiny ASEAN, medzi ktoré patria jedny z najdynamickejších ekonomík Ázie a ktorých najväčším obchodným partnerom sú USA, sa zhodli aj na naliehavej potrebe zvážiť "veľmi, veľmi vážne dôsledky" vojny pre ich hospodárstva.
Štáty združenia, často rozdelené rôznymi prioritami a záujmami, budú podľa svojich predstaviteľov kráčať po citlivej ceste udržania si vzťahov s USA bez toho, aby rozhnevali 250 miliónov moslimov v regióne. Rozpory medzi susedmi dnes zdôraznili Malajzia a Singapur.
Podľa Syeda Hamida neznamená odmietanie vojny podporu Iraku alebo protiamerickosť a treba hovoriť o princípoch a systéme OSN. Minister priamo nekritizoval USA, vyjadril ale nádej, že sa objavia iniciatívy proti vojne, ktorej vyhlásenie by bolo "katastrofou".
Jeho singapurský kolega Shunmugam Jayakumar sa však opýtal, či nečinnosť bude slúžiť záujmom medzinárodného spoločenstva a stability alebo je lepšia než pohotový a okamžitý zásah s cieľom odzbrojenia Iraku. Uznal však, že vojnu môžu zneužiť teroristi a extrémisti.
Na programe dnešnej schôdzky bola aj Severná Kórea. Členovia ASEAN prisľúbili, že využijú regionálne stretnutie o bezpečnosti v júni, na ktoré majú prísť zástupcovia Pchjongjangu i USA, ako príležitosť dostať obe krajiny k rokovaciemu stolu.