Rím 19. marca (TASR) - Taliansky premiér Silvio Berlusconi dnes požiadal taliansky parlament o to, aby mohli americké jednotky využívať vzdušný priestor krajiny, ako aj jej vojenské základne.
Konzervatívny premiér v tejto súvislosti pripomenul, že Nemecko a Francúzsko, ktoré sú jednými z najtvorenejších oponentov vojenského riešenia v Iraku, už uistili USA o tom, že počas intervencie môžu využívať ich vzdušný priestor a základne.
Predpokladá sa, že premiérovu požiadavku parlament schváli, pretože stredopravá koalícia má v oboch komorách parlamentu väčšinu. Situáciu môžu trochu skomplikovať bývalí kresťanskí demokrati, ktorí sú súčasťou koalície a veľmi citlivo vnímajú vyjadrenia pápeža Jána Pavla II. k vojne.
Taliansko tiež opakovane vylúčilo vyslanie jednotiek do Iraku.
"Použitie sily je dnes právne odôvodnené. Neurčiť Iraku termín by znamenalo garantovať Bagdadu mnoho rokov porušovania rezolúcií OSN," vyhlásil Berlusconi.
Taliansky premiér v tomto kontexte uviedol, že Taliansko prisľúbilo USA pomoc, takže ich teraz nemôže nechať samotné v boji proti terorizmu.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell zaradil Taliansko medzi 30 krajín, ktoré vyjadrili USA podporu v ich postoji k Iraku na rôznych úrovniach.
Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini navyše vyhlásil, že jeho krajina je pripravená pomôcť pri rekonštrukcii povojnového Iraku.
Berlusconi by mal ešte dnes prehovoriť aj v Senáte.
Talianska verejnosť, ako i opozícia sú proti vojne, čo ukázali mnohé antivojnové demonštrácie v Taliansku počas uplynulých týždňov.