Frankfurt 19. marca (TASR) - Americké ultimátum, adresované irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi prehlbuje v štátoch strednej a juhovýchodnej Európy rozpory medzi zástancami a odporcami vojenského úderu bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Kým Rumunsko a Slovensko zdôrazňujú aj naďalej svoju podporu Bushovým plánom, vlády Chorvátska a Českej republiky zaujali zdržanlivý postoj - a vyvolali tým ostrú kritiku konzervatívnej opozície, píše dnešné vydanie nemeckého mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Slovenský prezident Rudolf Schuster, ktorý prijal v utorok svojho českého kolegu Václava Klausa, povedal, že nemá nijaký dôvod neveriť Spojeným štátom. Schuster a Klaus však odmietli odpovedať na otázku, či je americké ultimátum aj v súlade s medzinárodným právom, píše FAZ.
Noviny ďalej citujú slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ktorý povedal, že keď Saddám Husajn neopustí Irak, ponesie za to všetky dôsledky. Predstavitelia konzervatívno-liberálnej vládnej koalície na Slovensku vyslovili názor, že pokiaľ sa vyčerpali všetky diplomatické prostriedky, je použitie násilia oprávnené. Opačný názor zastáva ľavicovo-populistický Smer a navrhuje právne dobrozdanie o interpretácii rezolúcie číslo 1441, informuje ďalej nemecký denník.
V Prahe žiada Občianska demokratická strana vládu, aby táto zaujala jasné stanovisko a začlenila sa do koalície krajín, podporujúcich USA. Iný názor zastáva zakladateľ ODS, terajší český prezident Václav Klaus. Tomu sa zdržanlivý postoj Špidlovho kabinetu pozdáva, pretože je v súlade s verejnou mienkou, ktorá je proti vojne v Iraku. V pohľade na najnovší vývoj okolo irackej krízy má Praha - podľa slov predsedu ruskej Štátnej dumy Gennadija Selezneva - veľmi blízko k postoju Moskvy, píše FAZ.
Aj chorvátska vláda spája podporu útoku na Irak s uznesením BR OSN. Opačný názor má opozičné HZD, ktoré vyzýva kabinet v Záhrebe, aby sa podstavil na stranu USA.
Rumunský prezident Ion Iliescu vyhlásil, že vojenský zásah v Iraku nie je treťou svetovou vojnou. Podľa jeho slov Rumunsko nejde do vojny, len plní prosbu USA a Spojené štáty podporuje, píše v závere nemecký denník.