Paríž 19. marca (TASR) Predseda Európskej komisie Romano Prodi a komisár Európskej únie pre vonkajšie vzťahy Chris Patten v rozsiahlom článku pre dnešné číslo denníka Le Monde napísali, že pri rozšírenej Európskej únii vznike kruh spriatelených krajín.
Romano Prodi a Chris Patten navrhujú víziu nového susedstva rozšírenej EÚ, v rámci ktorého by únia mala zintenzívniť vzťahy s geograficky blízkymi krajinami pre úžitok samotnej EÚ aj blízkych susedov.
Rozšírenie EÚ podľa Prodiho a Pattena predstavuje nepochybne najúčinnejší politický nástroj, ktorý EÚ doteraz vypracovala. Desať kandidátskych krajín, ktoré sa stanú členmi EÚ v máji 2004, sa zmenili na partnerov a priateľov, rešpektujúcich rovnaké ekonomické a demokratické normy ako ostatné členské štáty EÚ. Transformácia nastala počas prípravného predvstupového obdobia. Ďalšími krajinami, ktoré sa majú pustiť do predvstupovej práce, sú štáty ležiace v západnej časti Balkánu.
Pochopiteľne, stratégia rozširovania nemôže pokračovať stále. Obaja vysokí predstavitelia EÚ položili otázku, kde sa rozširovanie má zastaviť. Je jasné, že napokon bude treba nastoliť otázku hraníc EÚ a otvorene o tom diskutovať, aj keď rozhodnutie o tom nie je teraz aktuálne.
Európska komisia predloží ministrom zahraničných vecí členských krajín únie materiál s návrhmi, ktoré vypracovala, týkajúcimi sa nového možného prístupu v danej problematike.
Prodi a Patten uviedli, že navrhujú nové susedstvo rozšírenej EÚ s geograficky blízkymi krajinami. Inými slovami navrhujú, aby sa vytvoril okruh priateľských krajín okolo rozšírenej EÚ, pričom sa vezmú do úvahy aj nové skúsenosti a pohľady, čo prinesú so sebou kandidátske štáty na riešenie vzťahov. S cieľom predísť vzniku nových deliacich čiar medzi bohatými a chudobnými krajinami a medzi členskými štátmi EÚ a nečlenmi bude treba lepšie spoločne pracovať na riešení cezhraničných problémov, akými napríklad sú ochrana životného prostredia, migrácia obyvateľstva, energia alebo regionálny rozvoj.
Predstavitelia EÚ sa nazdávajú, že treba predložiť nové návrhy krajinám Stredomoria, štátom bývalého ZSSR a poskytnúť im podiel na vnútornom trhu EÚ. Treba im ponúknuť ešte viac s výnimkou účasti v inštitúciach EÚ. Konkrétne by to znamenalo, že by sa takým krajinám poskytla perspektíva využívania slobôd vo voľnom pohybe osôb, tovarov, služieb a kapitálu. Mohli by využívať aj spoločnú európsku politiku, dopravu energie, ale aj veci, týkajúce sa ochrany životného prostredia, vedy, výskumu, kultúry a vzdelávania.
Určite niečo také sa nebude dať uskutočniť hneď ani jednostranne, zdôraznili Prodi a Patten. So susednými štátmi rozšírenej EÚ bude treba rokovať jednotlivo, tak ako EÚ postupovala s kandidátskymi krajinami.
EK navrhuje, aby sa dal nový elán cezhraničným spoluprácam a aktivitám na zvýšenie ich účinnosti. Má vzniknúť aj nový finančný nástroj na rozvoj vzťahov so susedmi. V praxi to pre členské štáty EÚ znamená, že by mal vzniknúť okruh spriatelených krajín, ktoré budú pracovať rovnakým smerom ako štáty EÚ. Eventuálne by sa im zvýšili výhody na trhu únie a mohli by využívať aj potenciál spoločných európskych politík, a to od Marrakéša až po Moskvu, napísali Prodi a Patten pre Le Monde.