
Frankfurt 19. marca (TASR) - Dobrovoľné vzdanie sa trónu pod nátlakom nie je nič pre muža typu Saddáma Husajna, ktorý pokladá sám seba za nasledovníka arabských kalifov či dokonca babylonských panovníkov, akým bol aj legendárny kráľ Nabukadnesar.
Na takomto obraze irackého vodcu pracuje jeho propagandistická mašinéria dlhé roky a z umelo vybudovaného piedestálu sa odchádza len ťažko, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Pokiaľ by mal Saddám Husajn padnúť, tak len ako arabský rytier, sediaci na bujnom žrebcovi a vyháňajúci iného arabského brata - napríklad kuvajtského emira, na ktorého iracký vodca nemal nikdy pozitívny názor.
Svoju úlohu zohráva aj skutočnosť, že na odchod z vlasti vyzval irackého vodcu jeho nepriateľ. Možno by sa Saddámovi odchádzalo do exilu ľahšie, keby mal pocit, že je pánom svojich vlastných rozhodnutí a k tomuto kroku sa odhodlal na základe vlastného poznania, v snahe zachovať mier a postarať sa o blaho svojho národa.
V takomto prípade by mohol iracký vodca vydávať svoj odchod za prejav lásky k blížnemu, za víťazstvo veľkorysosti a rozumu nad vlastnými ľuďmi a zvyškom sveta. Práve tento tromf mu však George W. Bush vyrazil z ruky. Husajnov odchod do exilu by už nebol víťazstvom ale zbabelosťou, zamýšľa sa ďalej mienkotvorný nemecký denník.
Pokiaľ chce Saddám Husajn dokázať, čo pre arabský svet znamená kódex beduínskej cti, statočnosť a uvážlivosť muža, musí zostať v Iraku a postaviť sa zoči-voči svojmu nepriateľovi.
Saddámovmu odchodu z Iraku však bránia aj rozvetvené štruktúry jeho rodiny. Ako hlava rodinného klanu má iracký vodca povinnosť postarať sa o svojich najbližších.
Podľa arabských zvyklostí nepatria do rodiny len jeho synovia a dcéry, ale celé rozvetvené príbuzenstvo. A všetci tí, ktorí mu pomohli jeho režim vybudovať a počas dlhých rokov stáli verne pri ňom.
Všetci Saddámovi ľudia, očakávajú, že vodca ich nenechá v štichu a tento svoj názor si nenechávajú pre seba, uzatvára svoju úvahu nemecký denník.