Paríž/Ammán 19. marca (TASR) Jordánsko má veľké obavy, že bude čeliť silnému prúdu utečencov v prípade vojny USA a ich spojencov proti Iraku. Ako zdôraznil v dnešnom čísle denník Le Monde, predstavitelia Jordánskeho hášimovského kráľovstva majú zlé spomienky na prvú vojnu v Perzskom zálive.
V čase, keď vojna proti Iraku je pred dverami, Jordánsko sa s obavami pripravuje na kontrolu a poskytnutie pomoci novému prúdu utečencov. Podľa rôznych odhadov by teraz malo do Jordánska prísť menej utečencov ako v prvej vojne v Perzskom zálive začiatkom 90. rokov 20. storočia. Predstavitelia Svetového programu výživy pracujú s odhadom asi 900.000 utečencov, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) predpokladá asi 600.000 ľudí. Všetko závisí od intenzity bojov a dĺžky vojny, podotkol denník. Tieto údaje pritom nezahŕňajú obyvateľstvo, ktoré opustí svoje domovy a premiestni sa v samotnom Iraku.
Pracovníci UNHCR rátajú s tým, že zo 600.000 utečenov sa veľká väčšina utiahne do Iránu, ostatní irackí utečenci pravdepodobne pôjdu do ďalších susedných krajín. Do Jordánska by sa malo dostať asi 34.000 Iračanov, obyvatelia pôvodom iných krajín, v počte rádovo 60.000, budú cez hášimovské kráľovstvo prechádzať. Jordánski predstavitelia odmietli zatvoriť hranice pred utečencami, ale zároveň podčiarkli, že ich schopnosť absorbovať utečencov je obmedzená. Oficiálne jordánske miesta už upozorňovali na príchod asi 100.000 Palestínčanov žijúcich v Iraku.
Ammán sa rozhodol vybudovať dva utečenecké tábory pre približne 10.000 osôb asi 70 kilometrov od hraníc. Jeden tábor bude určený pre utečencov a spravovať ho budú pracovníci UNHCR. Druhý tábor je vyčlenený pre cudzincov, ktorí budú potom mať 72 hodín na opustenie Jordánska. Tento tábor majú riadiť pracovníci jordánskeho Červeného polmesiaca a Medzinárodného výboru Červeného kríža.
V prvej vojne v Perzskom zálive opustilo Irak a oblasť Perzského zálivu asi milión osôb, ktorí prišli do Jordánska. Neboli to len Iračania, ale aj občania iných krajín, napríklad Egypta, Pakistanu, Filipín a podobne. V Jordánsku potom ostala podstatná časť Iračanov aj približne 300.000 Palestínčanov. Týchto utečencov muselo Jordánsko absorbovať, pričom polovica jeho obyvateľstva má palestínsky pôvod. Le Monde podčiarkol, že hášimovské kráľovstvo muselo znášať túto záťaž viac-menej samo, lebo medzinárodnú pomoc dostalo vo veľmi obmedzenom množstve.