Bagdad/Rijád 19. marca (TASR) - Americký prezident George W. Bush vo svojom prejave v pondelok večer dal irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi a jeho dvom synom Udajovi a Kusajovi 48 hodín na opustenie Iraku, inak budú musieť čeliť vojenskej akcii USA.
Je však veľmi nepravdepodobné, že iracký diktátor na ultimátum USA pristúpi - a to tým skôr, že predtým ignoroval aj viaceré výzvy arabských a iných krajín, aby odišiel z Iraku a predišiel tak konfliktu. Saddám nereagoval ani na viaceré ponuky rôznych štátov, ktoré mu vraj ponúkli bezpečný útulok.
Na summite Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorý sa uskutočnil začiatkom marca v Egypte, sa údajne tiež rokovalo o tom, že irackého prezidenta by mali vyzvať na odchod do zahraničia, aby sa tým predišlo ďalšiemu konfliktu v aj tak veľmi nepokojnej oblasti Blízkeho východu. Pre rozporné stanoviská jednotlivých delegácií však LAŠ nedospela k jednotnému stanovisku k Iraku.
Dnes aj Saudská Arábia, kľúčový spojenec USA, oficiálne navrhla irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, aby odišiel do exilu. Je to vraj posledný krok, ktorý ešte môže urobiť, aby zabránil vojne.
Predseda irackého parlamentu Sádún Hammádí na dnešnom rokovaní zákonodarného zboru vyzval poslancov, aby sa postavili za svojho vodcu. Zároveň odmietol hrozby USA, že ak Husajn neodstúpi, Irak sa stane terčom amerického ozbrojeného útoku. "Je nemysliteľné, aby prezident Saddám Husajn odišiel z krajiny," vyhlásil Hammádí.
Viaceré arabské krajiny sa snažili predísť hroziacemu konfliktu tým, že presvedčia Husajna, aby odstúpil. Pred niekoľkými dňami navštívil dvakrát Bagdad s takouto misiou aj bývalý libanonský prezident Amín Džemajel, ktorý mal v minulosti kontakty s Husajnom.
Prvýkrát ho Husajn údajne odmietol prijať a druhýkrát začiatkom tohto týždňa výzvu na odchod do exilu odmietol. Potom už nasledovalo ultimátum amerického prezidenta G.W. Busha.