Londýn 19. marca (TASR) - Búrlivá a napätá rozprava v britskom parlamente o podpore vojenského zásahu v Iraku, ktorá trvala vyše deväť hodín, je hlavným námetom aj v dnešnej britskej tlači.
Noviny pripomínajú, že britský premiér Tony Blair získal podporu parlamentu pre svoje rozhodnutie poslať britské jednotky do vojny proti Iraku.
Opoziční konzervatívci premiérovi sľúbili podporu už pred hlasovaním, takže všetci s napätím očakávali, ako sa zachová časť labouristických poslancov, ktorí odmietajú vojnu. Proti britskej účasti však nakoniec hlasovala len asi tretina labouristov, čo je menej, než sa očakávalo.
Britský ministerský predseda ešte pred hlasovaním zdôraznil, že ho neodradí ani rezignácia niekoľkých členov vlády, ani silná kritika z radov vlastnej strany.
Po hlasovaní Blairov hovorca vyzval Labouristickú stranu i celú krajinu, aby sa zomkli a podporili britských vojakov pripravených na vojnu.
Podľa Independentu Tony Blair sa bez ohľadu na strach, ktorý tento konflikt vyvoláva, ukázal ako vodca v nepokojných časoch. Aj tí, čo nesúhlasia s vojnou proti Iraku, musia podľa tohto denníka vzdať hold vodcovským kvalitám tohto muža.
Premiérov prejav v parlamente hodnotí Independent ako jeho najpresvedčivejšie vystúpenie a dodáva, že Blair proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi predložil veľmi silné argumenty.
Aj napriek rozruchu kvôli údajným nejasným cieľom vojny Tony Blair v utorok v parlamente presvedčivo odôvodnil, prečo je odzbrojenie, a nie zmena režimu právnym základom pre vojnu.
Pritom však vyhliadka na dosiahnutie toho druhého bodu (zmeny režimu) umožňuje presadzovať odzbrojenie "s čistým svedomím a silným srdcom", dodáva denník.