Washington 19. marca (TASR) - Americký plán irackej invázie vyzýva na obsadenie tejto rozľahlej krajiny s iba tretinou pozemných síl, použitých pri oslobodzovaní Kuvajtu pred 12 rokmi. Tentoraz má však koalícia viacej letectva a veliteľské a kontrolné systémy, ktoré by mali zlepšiť kontrolu bojiska.
Plán útoku vychádza z presvedčenia ministra obrany USA Donalda Rumsfelda, že odvážne a smelé vojenské operácie môžu priniesť obrovský zisk - šoková doktrína v úvode operácie má ochromiť vôľu nepriateľa a jeho schopnosť brániť sa.
V prvých hodinách americké sily odpália 3000 presne na cieľ navádzaných bômb a obrovské množstvo ďalšej munície. Podľa analytikov sa nebude opakovať päť týždňov trvajúca letecká vojna, ktorá predchádzala oslobodeniu Kuvajtu. Takmer súčasne vraj zaútočia pozemné sily. Očakáva sa, že sa rýchlo dostanú až k Bagdadu, kde iracký vodca Saddám Husajn sústredil svoju elitnú republikánsku gardu a takmer všetku irackú leteckú obranu.
Hlavný úder spojeneckých síl povedie z Kuvajtu, hoci Američania tvrdia, že zaútočia aj na severu, pravdepodobne na Saddámovo rodisko Tikrít. Jedným z prvých cieľov bude juhoiracký prístav Basra, o ktorom Američania predpokladajú, že padne takmer bez boja. Basra je kľúčom ku kontrole strategicky významných juhoirackých ropných polí a baštou protisaddámovských stúpencov. USA dúfajú, že tisíce nespokojných Iračanov, zväčša šiitských moslimov, privítajú americké a britské sily ako hrdinných víťazov. Televízne zábery oslobodzovania Iraku by podľa tohto scenára mohli zavážiť u mienky svetovej verejnosti v prospech vojny a zmeniť celý tón operácie.
Basra sa však nemusí vzdať tak ľahko. Saddám poveril jej obranou jedného zo svojich najobávanejších dôstojníkov - Aliho Hasana al-Madžída. Tento Saddámov bratanec dostal pred 15 rokmi prezývku Chemický Ali, keď dal príkaz na zákrok smrteľným plynom proti severoirackým Kurdom, pri ktorom zahynulo najmenej 5000 ľudí. Poverenie Hasana obranou Basry vyvolalo špekulácie o možnom použití chemických zbraní už v prvých dňoch invázie.
Bojový plán ráta aj s bezprecedentným využitím príslušníkov špeciálnych síl, ktorí už istý čas operujú za líniou nepriateľa. Ich hlavným cieľom je vypátrať a zhabať nekonvenčné zbrane, chrániť ropné polia a zadržať vysokých príslušníkov armády a politiky.
Spojeneckí velitelia dúfajú, že sa väčšina irackých jednotiek vzdá bez boja. Už celé týždne sú v styku s predstaviteľmi irackej armády, ktorým radia, ako sa má ich armáda vzdať a odmietnuť príkazy na použitie nekonvenčných zbraní a zapálenie ropných polí. Na príkaz amerických psychológov zasypali Irak letákmi s podrobnými inštrukciami.
Ďalšie letáky zhodené na mestá hovoria občanom, aby zostali doma a neplietli sa vojakom do cesty. Na rozdiel od vojny v Perzskom zálive intervenčné sily sa pokúsia ušetriť civilné zariadenia ako sú benzínové pumpy a mosty potrebné pre obnovenie normálneho života, keď sa vojna skončí.
Koalícia dúfa v rýchle víťazstvo. Nevylučuje však isté nebezpečenstvá - napríklad iracké sily sa môžu ukryť a potom viesť zákopovú vojnu. Postup spojencov by mohli spomaliť aj chemické či nekonvenčné zbrane, pričom najnebezpečnejšou bude fáza boja dom od domu v Bagdade.
Sú to však stále iba plány, uzatvára DPA.
3 žab