Daňové priznanie nemusíte vyplniť v prípade jednorazových príjmov, ak boli za celý rok menšie ako desaťtisíc korún. Môže ísť napríklad o príjmy z prenájmu hnuteľných vecí alebo o prípad, ak susedovi predáte pár kilogramov ovocia zo svojej záhrady.
Daň štátu nemusíte odviesť ani z predaja bytu, ktorý vlastníte a máte v ňom trvalý pobyt minimálne dva roky. V prípade, že nespĺňate túto podmienku, od platenia dane vás zachráni aj päťročné vlastníctvo bytu. Nehnuteľnosť však nesmiete využívať na podnikanie alebo prenájom. Bez dane môžete predať aj byt, ktorý ste zdedili. Do lehoty dvoch rokov trvalého pobytu alebo piatich rokov vlastníctva sa totiž počíta aj čas užívania bývalým majiteľom.
Ak predávate auto, budete oslobodení od dane z príjmu, ak ste ho vlastnili dlhšie ako jeden rok. Ak predáte auto skôr, hoci aj lacnejšie, ako ste ho kúpili, musíte zaplatiť štátu daň. Nárok na oslobodenie nemáte ani vtedy, ak ste s autom podnikali alebo ho prenajímali.
Dani nepodlieha ani príjem z predaja cenných papierov, pokiaľ ich vlastníte aspoň tri roky alebo ste z ich predaja získali menej ako 50-tisíc korún za rok. Ak dosiahnete vyšší zisk, môžete si aspoň uplatniť odpočítateľnú položku s rovnakou výškou 50-tisíc korún.
Priznať a zaplatiť v daňovom priznaní nemusíte výhru z reklamnej, verejnej alebo športovej súťaže, ak nie je vyššia ako 5000 korún. Daň nemusíte odviesť ani vtedy, ak ste vyhrali v lotérii (stávky, hry) menej ako tristotisíc korún za jednu hru.
Oslobodené od dane sú aj úroky z bankového vkladu. Tie totiž banka zdaňuje 15-percentnou sadzbou sama. Daň neplatíte ani za úroky zo stavebného sporenia, poskytnuté v rámci štátnej prémie, získané z hypotekárnych záložných listov a ani za prijaté pôžičky.
Dani sa podľa zákona vyhýbajú aj honoráre do štyritisíc korún mesačne. Ak si zarobíte na príspevkoch do novín alebo časopisov viac, musíte ich uviesť do daňového priznania.
Zajtrajšia téma: Odpočty zo základu dane
(im)