
Našim roľníkom sa nepáči dovoz dotovaného poľského bravčového mäsa, podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivana Oravca sa agropotravinársky rezort nachádza v existenčnom ohrození.
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovenskí poľnohospodári sa cítia byť ohrození dovozmi poľnohospodárskych výrobkov. Vplyvom dotovaného vývozu prebytkov poľského bravčového mäsa vzniká slovenským prvovýrobcom podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivana Oravca mesačná strata takmer sto miliónov korún. Dovoz mäsa k nám zapríčiňuje prepad nákupných cien a dnes sa kilo bravčoviny nakupuje priemerne za 35 korún za kilogram živej hmotnosti. Poľsko dotuje vývoz mäsa 22 korunami na kilogram. Dovoz bravčoviny tvorí asi jedenásť percent domácej spotreby
Česko zdvihlo clá na poľskú bravčovinu na 88,5 percenta, Maďarsko rieši situáciu dotáciami chovateľom. Naši poľnohospodári chcú presadiť dočasné colné opatrenie na dvesto dní. Hoci situácia trvá od konca minulého roka, Zväz chovateľov ošípaných podal podnet na zavedenie dočasného cla na ministerstvo hospodárstva 10. marca. Okrem problémov s bravčovým mäsom evidujú roľníci problémy aj s hydinovým mäsom, mliekom a potravinárskym obilím.
Podľa hovorkyne ministra hospodárstva Kataríny Ševčíkovej ministerstvo obdržalo návrh na dočasné zavedenie zvýšeného cla pri dovoze bravčového mäsa od zväzu. „Minister má 90-dňovú lehotu na posúdenie, či je žiadosť oprávnená, alebo nie, a teda či domácemu výrobcovi hrozia veľké straty následkom dovozu. Ak zváži, že je to tak, predloží návrh na rokovanie vlády. Vláda následne zmení colný sadzobník,“ vysvetlila Ševčíková.
Oravec kritizoval aj návrh štátneho rozpočtu, podľa ktorého by doplatky priamych platieb zo štátneho rozpočtu v roku 2004 nedosahovali sľubovaných 55 percent do úrovne platieb v Európskej únii, ale len 40 percent. Oravec sa pritom opieral o uistenie premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý deklaroval, že naši poľnohospodári by po rokovaniach v Kodani nemali obísť horšie ako ostatní z Visegrádskej skupiny. Oravec chce za účelom podpory tejto požiadavky predložiť vláde a parlamentu petíciu, ktorú podpísalo asi 80-tisíc poľnohospodárov.
Podľa hovorcu ministerstva financií Patra Papanka ide o návrh štátneho rozpočtu, o ktorom sa bude rokovať vo vláde i parlamente. „Možnosti priamych platieb vychádzajú z reálnych možností štátneho rozpočtu a verejných financií. V roku 2004 sa plánujú doplatky vo výške 5,4 miliardy korún, pričom navýšenie o percento znamená rozpočtové výdavky 136 miliónov korún,“ povedal Papanek. Ostatné kandidátske krajiny slovne proklamovali, že v doplatkoch pôjdu na 55 percent, ale Papanek spochybnil ich snahy vzhľadom na problémy s deficitmi ich rozpočtov.
Čínske sliepky neprejdú hranicou
Obdobný problém mali slovenskí hydinári, ktorí sa sťažovali na lacné prebytky zo zahraničia. Podľa hydinárov tvorí dovoz 18 percent našej spotreby.
Podľa hovorkyne ministerstva pôdohospodárstva Kataríny Czajlikovej je import lacného hydinového mäsa z Číny pozastavený od januára tohto roka. „Ide o pozastavenie nariadením Štátnej veterinárnej a potravinovej správy do odvolania, ktorá sa tým prispôsobila rozhodnutiu Európskej komisie. Tá uskutočnila obdobné opatrenia,“ povedala Czajliková. Únia hydinárov Slovenska sa tento týždeň chce obrátiť na ministerstvo hospodárstva s obdobným podnetom, aký podali chovatelia ošípaných. (jog)