
Český prezident Václav Klaus si naplánoval prvú návštevu u svojho partnera Rudolfa Schustera v čase, keď sa dalo hovoriť len o vojne.
kým a premiérom Mikulášom Dzurindom.
Hoci postoje slovenského a českého prezidenta na spôsob riešenia Iraku neboli protichodné, Klaus vystupoval oveľa opatrnejšie a opakované otázky na Irak ho viditeľne rozladili.
Schuster hovoril o jednotnom postoji slovenskej politickej špičky v podpore Spojeným štátom. Bol jednoznačný: „Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN 1441 nebola naplnená a stačí na zásah na odzbrojenie Iraku.“
Klaus opakoval, že ich vojaci dostali od českého parlamentu mandát na humanitárnu akciu a na bojovú akciu by potrebovali nový. „Mám pre postoj amerického prezidenta Georgea Busha pochopenie,“ povedal, ale rýchlo dodal, že „to ešte nič nehovorí o oficiálnom postoji Česka“.
„Sme si vedomí, že český mandát je odlišný od slovenského, ale v tomto prípade platí, že rýchlosť kolóny bude určovať najpomalšie vozidlo. Takže menší mandát českej časti jednotky v tejto chvíli brzdí túto jednotku ako celok,“ vysvetlil Klaus novinárom. Zhodol sa však so Schusterom, že aj Česi môžu vstúpiť na iracké územie so starým mandátom.
O visegrádskej spolupráci sa podľa Klausa, ktorý uprednostňuje susedskú spoluprácu, nehovorilo. „Nepadlo ani slovo,“ povedal a dodal, že visegrádsku spoluprácu považuje za účelové ad hoc zoskupenie.
Prezidenti hovorili o vznikajúcom probléme s migráciou slovenských Rómov do Česka. Iniciatívy v tejto oblasti sa pokúšali rozbehnúť už Havel so Schusterom, viditeľný výsledok sa neobjavil. Podľa Schustera musí Slovensko prijať opatrenia, ak sa tieto informácie o exode v dôsledku hospodárskych reforiem potvrdia. Klaus považuje problém za dôsledok odlišných podmienok v oboch republikách.