
Stúpenci nemeckej Národnodemokratickej strany nesú vlajku svojho hnutia (vpravo) a vlajku spolkovej krajiny Meklenbursko (vľavo) na neonacistickej demonštrácii. FOTO – TASR/AP
KARLSRUHE – V Nemecku včera stroskotala snaha vlády dosiahnuť súdny zákaz jednej zo štyroch najväčších pravicovoextrémistických nemeckých politických strán – Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD), známej šírením rasizmu a neonacistickej propagandy. Spolkový ústavný súd v Karlsruhe pojednávanie o zákaze NPD zastavil.
Po vlne rasových zločinov v roku 2000 investovala vláda kancelára Gerharda Schrödera do prípadu nemalý politický kapitál a vynaložila obrovské úsilie stranu zakázať. Členovia spolkovej vlády a poslanci parlamentu Bundestagu na začiatku roku 2001 požiadali o zákaz NPD, nazývajúc ju hrozbou nemeckej demokracie, píše BBC. Obvinili NPD s rasizmu, antisemitizmu a znevažovania holokaustu.
O rok neskôr vyšlo najavo, že stranu mali usvedčiť jej aktivisti, ktorých do nej nasadila vláda. Počas procesu sa objavila informácia, že ako svedectvá mali slúžiť aj prejavy, ktoré pre NPD písali policajti vydávajúci sa za horlivých členov strany.
Ústavný súd sa práve po odhalení aféry s agentmi rozhodol proces zastaviť. Podľa sudcov tu totiž existuje možnosť, že niektorí agenti plnili úlohu provokatérov. Táto časť prípadu ale nie je preskúmateľná, keďže vláda identitu informátorov a agentov pre ich vlastnú ochranu odmietla zverejniť, píše AP. Sudcovia sa rozhodli, že vzhľadom na nedostatok informácií o agentoch musia tento proces zastaviť.
Vedenie strany NPD zatiaľ vyhlasuje, že sa ich strana stala obeťou prenasledovania zo vládou pre svoje „národné hodnoty“.
Vláda podľa nich plamennými rečami podporovala násilné činy a jej agenti podplácali neonacistov, aby pomáhali v jej usvedčovacej kampani. Ministri takéto obvinenia odmietajú.
„Nepovoľujeme pokračovanie procesu. Chcem však zdôrazniť, že toto nie je rozhodnutie o otázke, či aktivity strany NPD sú v rozpore s ústavou,“ povedal predsedajúci sudca Winfried Hassemer.
Strana NPD má len málo voličov, o kreslách v parlamente nehovoriac. Podľa nemeckej vlády by však jej zákaz vyslal jasný odmietavý signál neonacistickým silám v krajine a odrezal by strane prístup k televízii a možnosti verejných finančných kampaní.
NPD v procese obhajoval právnik Horst Mahler, ktorý v 70. rokoch sedel vo väzení ako terorista nemeckej Červenej armády.
Od vzniku povojnovej Spolkovej republiky Nemecko ústavný súd zakázal len dve politické strany – pravicovoextrémistickú Socialistickú ríšsku stranu v roku 1952 a v roku 1956 Komunistickú stranu Nemecka (KPD).
(zo, čtk, reuters)