Bratislava 18. marca (TASR) - Ostrú kritiku a nesúhlas so zámerom ministra školstva Martina Fronca čiastočne spoplatniť obidve formy vysokoškolského štúdia vyjadrili dnes Mladí sociálni demokrati (MSD).
Zámer zaviesť školné pobúril podľa podpredsedníčky MSD Barbory Svitačovej značnú časť študentskej obce. Novela podľa nej diskriminuje študentov a neumožňuje rovnaký prístup k vzdelaniu. Jedinou zárukou rovnosti je platenie za štúdium, konštatuje sa vo vyhlásení. Svitačová je presvedčená, že školné vysokým školám nepomôže a študentom iba skomplikuje situáciu. Odôvodňuje to tým, že systém vysokoškolských pôžičiek a štipendií neumožňuje každému študentovi čerpať z týchto zdrojov.
Spoplatnenie vysokoškolského štúdia víta Občianska demokratická mládež (ODM). Predseda ODM Maroš Kemény je presvedčený, že zavedenie školného je v záujme študentov a prinesie zlepšenie v dostupnosti a kvalite štúdia. Mladí ľudia si podľa neho uvedomia, že nič nie je zadarmo a budú si vzdelanie viac vážiť. Výška poplatku od 7000 do 12 000 Sk je na takej úrovni, aby to študenti zvládli a nemali s tým problémy, uviedol v reakcii pre TASR. Financie pre študentov zo sociálne slabších rodín by mali vyriešiť nízkoúrokové pôžičky. Za ideálne označil viaczdrojové financovanie vysokých škôl zo štátneho rozpočtu, súkromného sektora a grantov a prostredníctvom príspevkov od študentov.
Čiastočné spoplatnenie obidvoch foriem vysokoškolského štúdia by malo vstúpiť do platnosti od januára 2004. Vysokoškoláci tak budú za štúdium platiť od 7000 do 12 000 Sk, čo je 10 až 12 percent z nákladov na jedného študenta. Školné budú platiť aj tí externisti, ktorí už platia na základe občiansko-právnych zmlúv s rôznymi inštitúciami. Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách (VŠ) z dielne Ministerstva školstva SR (MŠ SR), ktorú by mal na rokovanie vlády predložiť šéf rezortu školstva ešte v marci.