Brusel 18. marca (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa dnes v Bruseli stretli v napätej atmosfére, ktorú vyvolalo americké ultimátum Iraku. Na rokovaní však chýbajú ministri štyroch krajín EÚ, ktoré majú zastúpenie v Bezpečnostnej rade OSN.
Šéf britskej diplomacie Jack Straw oznámil už predpoludním, že do Bruselu nepricestuje, pretože sa musí v Londýne zúčastňovať na parlamentnej debate o irackej kríze.
Francúzsky minister Dominique de Villepin, jeho nemecký kolega Joschka Fischer a Španielka Ana de Palacio by mali do Bruselu pricestovať až dnes večer. Práve počas pracovnej večere budú ministri diskutovať o Iraku a situácii na Blízkom východe.
Šéf gréckej diplomacie Jorgos Papandreu, ktorého krajina teraz predsedá únii, vyzval pred zasadnutím, aby sa únia naďalej pokúšala dosiahnuť mierové riešenie irackej krízy. "Musíme a budeme pokračovať v hľadaní mierového riešenia krízy," povedal.
Grécky premiér Kostas Simitis však v Aténach otvorene priznal, že je to takmer nemožné. "Nádej vyhnúť sa vojne je nulová," vyhlásil.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana pri príchode na rokovanie ministrov neskrýval sklamanie nad postupom USA. "Bohužiaľ sme neboli schopní ísť cestou diplomatického riešenia. Tento neúspech vyvoláva vo mne pocity skutočnej frustrácie," povedal Solana. Nechcel sa však vyjadrovať k tomu, či bude vojna proti Iraku bez mandátu OSN porušením medzinárodného práva.
Pred diskusiou o Iraku sa budú dnes ministri okrem iného zaoberať prípravami na prevzatie mierovej misie v Macedónsku od NATO, ku ktorému by malo dôjsť 1. apríla. Pôjde o vôbec prvú vojenskú operáciu pod hlavičkou spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky EÚ.
Šéfovia diplomacií budú tiež pripravovať summit EÚ naplánovaný na štvrtok a piatok, ktorý mal byť pôvodne venovaný ekonomickým otázkam, bude však zrejme v tieni irackej krízy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed