
Diplomati rokujú, vojaci čakajú pod čoraz horúcejším púštnym slnkom na povel k útoku. FOTO - REUTERS
h podmienkach, ktoré má Irak splniť, aby odvrátil vojenský útok. Podmienky zahŕňali verejný sľub Saddáma, že zničí všetky zbrane hromadného ničenia (podľa Britov to nemusí byť v televízii, ako požadovali v stredu), výsluchy irackých vedcov mimo Iraku, zničenie zbraní hromadného ničenia a vysvetlenie niektorých sporných záležitostí.
Britsko-francúzsky rozkol
Šéf britskej opozície, Ian Duncan Smith, ktorý s Blairom konzultoval, išiel vo svojich vyjadreniach ešte ďalej a povedal, že vojna sa blíži.
Francúzske odmietnutie britského kompromisu vyvolalo v Londýne roztrpčenie a zrejme položilo základ novej roztržky, tentoraz britsko-francúzskej. Britský šéf diplomacie Jack Straw tvrdí, že francúzske zotrvávanie na práve veta komplikuje proces, ktorý by mal viesť k odvráteniu vojny. Poradca Pentagonu Richard Perle dokonca vyhlásil, že Paríž pomáha Saddámovi.
Paríž svoj postoj vysvetľuje tým, že kladenie ultimát nie je spôsob, ako krízu riešiť. Tvrdí aj to, že britské požiadavky len sledujú logiku návrhu druhej rezolúcie. Podobný názor má aj Irak, ktorý plán považuje len za inak prepísaný návrh nateraz neprijateľnej druhej rezolúcie. K Parížu sa pridalo aj Nemecko a Rusko.
Takýto vývoj situácie nahráva skôr hlasom, ktoré hovoria, že by bolo lepšie návrh druhej rezolúcie vôbec nepredkladať a nehlasovať o ňom. Išlo by teda o útok na Bagdad bez posvätenia Bezpečnostnej rady OSN. Mnohí členovia americkej aj britskej administratívy sú presvedčení, že na začiatok vojny stačí už to, že Saddám porušuje súčasnú rezolúciu 1441, ktorá hovorí o vážnych dôsledkoch pre Irak.
Morálni víťazi
Podľa diplomatických zdrojov však americký prezident George Bush aj britský premiér Tony Blair chcú, aby sa o rezolúcii hlasovalo aj s rizikom, že Francúzsko či Rusko použijú právo veta. Obaja sú presvedčení, že v prospech druhej rezolúcie získajú potrebných 9 hlasov. Rezolúcia by tak kvôli uplatneniu práva veta neprešla, oni by však boli morálnymi víťazmi. Nateraz však nie je jasné, či potrebných 9 hlasov skutočne majú k dispozícii. Faktom je, že o ne budú bojovať do poslednej chvíle - diplomaticky aj ekonomicky. Včera lobovanie prinieslo prvé výsledky - doteraz nevyhranená Guinea povedala, že sa vraj zdrží hlasovania.
O rezolúcii sa malo hlasovať tento týždeň už niekoľkokrát, ale pre neistotu jej predkladateľov sa rokovanie odložilo. Británia, podporovaná Amerikou, teraz navrhuje, aby Bezpečnostná rada o rezolúcii rokovala až do začiatku budúceho týždňa. Rada sa mala stretnúť včera večer.
BBC informovala, že americký prezident George Bush chystá prejav, v ktorom Američanov pripraví na vojnu. Irak včera oznámil, že predloží inšpektorom ďalšie správy o zbraniach hromadného ničenia.
(mik, reuters)