o dokumentu, ale aj samotných vlád USA a Veľkej Británie.
Powell sa pri svojom vystúpení opieral aj o správu britskej vlády o podvodných aktivitách Iraku. Britská televízna stanica Channel 4 už na druhý deň priniesla vyjadrenia akademika z Cambridge University Glena Rangwala o tom, že jedenásť z devätnástich strán britskej správy, ktorá bola jedným z Powellových zdrojov, je iba plagiátom študentskej práce. „Väčšina textu zo strán 6-16 je okopírovaná priamo … od slova do slova dokonca aj s gramatickými chybami a preklepmi,“ povedal Rangwala.
Text vláda prevzala z článku Ibrahima al-Marašiho v prestížnom časopise International Affairs. Sama hovorkyňa britského premiéra priznala, že Rangwala má pravdu a že britská vláda mala uviesť, že čerpala z materiálu, ktorý napísal Ibrahim al-Maraši.
Správa o podvodných aktivitách Iraku bola verejnosti prezentovaná čisto ako produkt práce britských výzvedných služieb a ako informácie dokumentujúce súčasný stav. Al-Maraši však ako zdroj použil informácie z roku 1991, ešte z obdobia vojny v zálive. Britská vláda teda nepoužila informácie svojich tajných služieb, a nepoužila aktuálne informácie.
Ďalším dôvodom, prečo pochybovať, je správa na internetovom serveri rakúskeho denníka Der Standard zo 7. 2.: „Powellom prezentovaný film o irackom bojovom lietadle údajne vznikol už v roku 1991.“ Der Standard sa odvoláva na zistenia renomovaného Štokholmského inštitútu mierového výskumu (SIPRI).
„Pokrivkáva“ aj pravdivosť dôkazu o prepojení irackého režimu a teroristickej siete al-Káida. Powell predložil fotografie, na ktorých sú dvaja muži zatknutí v decembri na jednom z parížskych predmestí. Tí sú údajne podozriví z členstva v čečenskej bunke al-Káidy, plánujúcej útoky na ruské ciele vo Francúzsku. Šéfom bunky je Muhammad abú Musáb az-Zarkáwí, ktorý má byť zodpovedný aj za vraždu amerického diplomata v Jordánsku. Fotografie podľa Powella dokazujú spojenie medzi az-Zarkáwího skupinou a irackým režimom.
Francúzski experti však informovali, že vyšetrovanie „nikdy nepreukázalo ani najmenšiu súvislosť medzi oboma mužmi a az-Zarkawím“. Meno az-Zarkawího sa taktiež nikdy neobjavovalo v žiadnom z rôznych vyšetrovaní čečenskej teroristickej skupiny v Európe. A na dôvažok, viacročné vyšetrovanie vraj vôbec nedokázalo existenciu akéhokoľvek prepojenia medzi az-Zarkáwím a Irakom.
A existuje ešte štvrtá skutočnosť vzbudzujúca pochybnosti. Je ňou reakcia Scotta Rittera, bývalého zbrojného experta OSN v Iraku a bývalého spravodajského dôstojníka americkej námornej pechoty: „Powellova správa je presvedčivá pre tých, ktorí o záležitosti nič nevedia. Pre tých, ktorí rozumejú odzbrojovaciemu procesu v Iraku, nemá správa nič spoločné s realitou a je falošná.“
Prvú pochybnosť prakticky potvrdila sama britská vláda, druhú priniesla švédska agentúra SIPRI, tretiu vyslovili francúzski experti a štvrtú americký expert. Netvrdím, že možno pochybovať o každej časti Powellovej správy, ale o už spomenutých určite. Tým však na dôveryhodnosti stratila celá správa. Situácia je vážna. Ide tu o vojnu.
Autor: PAVOL SZALAI(Autor je študentom politológie na FiF UK)