
Holiči na vojenskej základni v Kuvajte majú veľa práce. FOTO - TASR/AP
jú aj iné riešenia a nezhodám medzi spojencami v NATO už nezostáva. O vrcholiacich prípravách na vojnu svedčí pohyb na zastupiteľských úradoch v Bagdade a okolitých krajinách. USA redukujú personál na veľvyslanectvách v Izraeli, Sýrii, Libanone a Jordánsku. Z Bagdadu odchádza aj mnoho ázijských misií.
O situácii v Iraku hovorili včera aj francúzsky prezident Jacques Chirac s ruským partnerom Vladimirom Putinom, ktorý pricestoval z Nemecka. Chirac aj po tomto stretnutí opakoval parížsko-berlínsky recept: odzbrojenie Iraku musí prebehnúť prostredníctvom posilnených inšpekcií, ktoré by mali predchádzať nasadeniu sily. Takéto riešenie podporuje aj Putin, ktorý zdôraznil, že pred akýmkoľvek rozhodnutím je potrebné posúdiť správu inšpektorov.
Iračania musia dokázať zmenu vo svojom postoji a v nadchádzajúcich dňoch urobiť konkrétne gestá. Povedal to včera v Aténach riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej. Inšpektori si podľa Baradeja želajú, aby Bagdad do piatku dal „pozitívnu odpoveď“ v dvoch bodoch: ide o možnosť preletov americkým prieskumným lietadlám U-2 nad irackým územím a vyhlásenie zákona zakazujúceho každému Iračanovi podieľať sa na programoch výroby zbraní hromadného ničenia. Irak včera oznámil, že prelety prieskumných lietadiel akceptuje.
„Postupujeme dopredu, ale potrebujeme plnú spoluprácu,“ povedal Baradej. Rezervovane sa vyjadril k myšlienke Nemecka a Francúzska zvýšiť počet zbrojných inšpektorov OSN pátrajúcich v Iraku po zakázaných zbraniach. Každé zvýšenie kapacít je vítané, potrebujeme však tiež aktívnu spoluprácu Iraku a použiteľné informácie od členských krajín“ Bezpečnostnej rady OSN o irackých zbrojných programoch, uviedol.
Predseda inšpekčnej misie OSN Hans Blix už predtým zdôraznil, že na zodpovedanie otázky, či Bagdad vlastní zakázané zbrane, je rozhodujúca spolupráca Bagdadu, nie počet inšpektorov. O nemecko-francúzskom pláne, aby bezpečnosť inšpektorov zabezpečovali modré prilby pod vlajkou OSN, povedal: „Nie sú tam potrební. Žiadny inšpektor nikdy nebol zranený.“ Blix po preštudovaní materiálov, ktoré dostal od Iraku povedal, že nenašiel žiadne nové dôkazy v prospech Iraku.
Inšpekcia pokračovala aj včera. Odborníci OSN ich podnikli od novembra asi 400.
Baradej vyjadril poľutovanie, že sa s Blixom nemohli v Bagdade stretnúť s irackým prezidentom Saddámom Husajnom. „Bolo by dobré odovzdať naše posolstvo Saddámovi a získať od neho oficiálny záväzok,“ povedal riaditeľ MAAE. (reuters, čtk, tasr)