za jasné dôkazy, iní len priznali ich váhu a dôležitosť, ale stále veria v inšpektorov.
Pre ďalší vývoj je najdôležitejšie, že Berlín, Paríž, Moskva či Peking ani po strede nezmenili svoj odmietavý postoj k akcii v Iraku. Naďalej sa zdá, že Amerika nemôže získať podporu v Bezpečnostnej rade.
Washington sa podľa Bushovej poradkyne pre národnú bezpečnosť Condeleezzy Riceovej bude snažiť o čo najrýchlejšie prijatie novej rezolúcie Bezpečnostnej rady, ktorá by povolila úder na Irak. Francúzsky minister zahraničia Dominique de Villepin jej však okamžite odpovedal: na novú rezolúciu ešte nedozrel čas.
Podľa Paríža neprinieslo Powellovo vystúpenie nič zvlášť prekvapivé ani formálne dôkazy. Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin vyhlásil, že postoj Francúzska k Iraku sa ani po Powellovej správe „vôbec nezmenil“. „Chceme, aby inšpektori v Iraku dobre pracovali, a nechceme vojnu.“
Za pokračovanie inšpekcií sa vyjadril aj Berlín. Nemecká vláda vyhlásila, že poznatky, ktoré predložil Powell, ju znepokojujú, ale ďalej si myslí, že odzbrojiť Irak majú inšpektori OSN, nie vojaci.
Za pokračovanie inšpekcií sa vyjadril aj Madrid, Liga arabských štátov a ruskí poslanci. Zaznievalo pritom, že Irak musí zlepšiť svoj prístup k inšpekciám. Veľké nádeje vkladajú do budúcotýždňovej správy inšpektorov.
Spojeným štátom sa zdá ešte príliš skoro na hodnotenie vplyvu vystúpenia ich ministra, ktorý obvinil Irak z porušovania rezolúcií a vyzval OSN na rýchlu reakciu v záujme zabránenia strate jej významu. Washington je presvedčený, že zmeny postojov sa ešte prejavia.
Nerozhodnosť sa prejavila v prípade NATO. Aliancia ani včera nebola schopná dospieť k dohode. Generálny tajomník NATO George Robertson tak nemohol Washingtonu povedať, či ho jeho spojenci podporia v prípade konfliktu. (kos, čtk)
Ako sú rozložené sily v BR OSN
Podporujú akciu
- USA
- Británia
- Španielsko
- Bulharsko
Odmietajú
- Francúzsko
- Rusko
- Čína
- Nemecko
- Sýria
Váhajú
- Angola
- Kamerun
- Čile
- Guinea
- Mexiko
- Pakistan
AKO REAGOVALI MÉDIÁ
Powell dal argumenty za vojnu. Saddám Husajn je recidivista, diktátor, ktorý práve tak pohŕda ľudským životom, ako medzinárodným právom. Irackého prezidenta treba zastaviť, aj keby to malo viesť k vojne.
The Times, Londýn
Dôkazy mali presvedčiť nerozhodných. Nezdá sa však, že Powell dosiahol svoj cieľ.
Corriere della Sera, Rím
Už nemôže byť pochýb, že Irak vážne porušuje rezolúciu č. 1441.
Wall Street Journal, New York
Proti Iraku sa už 12 rokov uplatňuje politika zadržovania. Táto politika je úspešná, aj keď má svoje problémy. Powell nevysvetlil, prečo je nutné túto politiku opustiť.
The Independent, Londýn
Powell zbavil argumenty Francúzska a Nemecka akejkoľvek vierohodnosti. Niet dôvodu, aby zbrojní inšpektori OSN museli ďalej hľadať dôkazy, a je jasné, že nie je príliš skoro na konečné hodnotenie spolupráce Saddáma Husajna.
The New York Times
Mnoho Powellových dôkazov je presvedčivých. Cesta vpred však vedie smerom, ktorý naznačilo na zasadaní Bezpečnostnej rady Francúzsko, teda cez zosilnenie inšpekcií. Británia a USA nesmú vojnu urýchliť.
The Guardian, Lodnýn
Powell presvedčil. Jeho nahrávky by mali ukázať Francúzsku a Nemecku, že poskytnúť Iraku viac času znamená poskytnúť mu viac času na ďalšie podvody.
The Daily Telegraph, Londýn
Dôkazy neboli jasné. Argumenty za vojenskú operáciu sa zdajú slabé.
Vremja novostej, Moskva
Správa priniesla len osobné hypotézy a odhady zahalené do útočného jazyka. V najlepšom prípade obsahuje nepotvrdené informácie.
al-Baas, Damask