Na CNN-USA je v posledných niekoľkých týždňoch v plnom prúde seriál o konflikte Irak, meranie sily. Správy sú nepretržite vysielané v televízii a na internetových stránkach CNN. CNN už rozmiestnila v oblasti Perzského zálivu všetky spravodajské stanice, počet novinárov CNN sa môže zvýšiť až na 200. Väčšina z nich by pritom pôsobila v Kuvajte. Táto stanica skupiny AOL Time Warner dostala na krytie konfliktu 35 miliónov dolárov. Vedenie americkej mediálnej skupiny sa rozhodlo nešetriť prostriedky, pretože budúca vojna bude mať veľký ekonomický význam. Počíta s tým, že mu intervencia USA v Iraku umožní získať späť prvé miesto v srdciach Američanov.
CNN bola totiž celý minulý rok ohrozovaná konkurenciou Fox News a jej sledovanosť sa znížila. Fox News, ktorá sa stala najsledovanejšou spravodajskou stanicou americkej káblovej televízie, tají svoju stratégiu pre krytie konfliktu. Podľa americkej tlače však táto stanica už rozmiestnila rovnako významné počty reportérov ako CNN.
Ako NBC, ktorá vyčlenila veľké prostriedky, i ostatné veľké národné televízne stanice leští svoju výzbroj v perspektíve konfliktu. Sieť CBS už určila miesta, kam bude treba ísť a novinárov, ktorí budú vyslaní. Podľa odbornej tlače pôjde o stovku osôb.
Americké stanice však nie sú na krytie konfliktu sami. Je tu al-Džazíra, ktorá sa zrodila v roku 1996 a ktorá je jedinou arabskou stanicou, ktorá si ako CNN udržala po vojne v Perzskom zálive v Iraku kanceláriu. Tú v Bagdade otvorila v roku 1998 a pýši sa tým, že má v irackej metropole troch reportérov. Al-Džazíra navyše neustále prechádza oblasť od Sudánu cez Irán po Jemen. (čtk)