
Na celom svete sa v sobotu pri príležitosti Medzinárodného dňa proti vojne v Iraku zmobilizovali státisíce ľudí, ktorí vyšli do ulíc, aby vyjadrili odpor k vojne. Demonštrácie pokračovali na mnohých miestach aj včera. Nevyhli sa ani brazílskemu Sao Paulu. V Londýne sa pri tejto príležitosti konal koncert pod názvom „Jedno veľké nie“, na ktorom vystúpili známe hviezdy hudobnej scény. FOTO - ČTK/AP
WAHINGTON, LONDÝN, BAGDAD - Zdá sa, že vojna s Irakom je takmer istá. Napriek tomu, že to zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil, vyjadrenia svetových politikov naznačujú, že o vedení vojny sa už rozhodlo. V odvrátenie úderu neverí už ani Irak, ktorý napriek neustálemu vyjednávaniu dokončuje vojenské prípravy.
S napätím sa očakávala najmä včerajšia večerná schôdzka amerického prezidenta Georgea Busha s britským premiérom Tonym Blairom a španielskym premiérom José María Aznarom na Azorských ostrovoch. Aj keď ju mnohí vopred vyhlasovali za vojnovú poradu, podľa diplomatov informujúcich o jej priebehu na nej k vyhláseniu vojny dôjsť nemalo. Avšak to neznamená, že akcia proti Iraku sa ruší. Skôr naopak. Biely dom je presvedčený, že diplomatické úsilie zlyhalo. Podľa amerického prezidenta sú iracké hrozby „natoľko vážne a ich možné dôsledky také hrozné, že je nutná ich likvidácia aj za cenu použitia vojenskej sily“.
Na Azoroch sa tak malo rokovať hlavne o tom, ako sa trojica zúčastnených politikov postaví k otázke novej rezolúcie. Veľmi pravdepodobnou možnosťou je tá, že Amerika so svojimi spojencami zaútočí na Irak aj bez nej. Včera to v rozhovore pre BBC nepriamo potvrdil aj španielsky premiér. Podľa neho ďalšia rezolúcia Bezpečnostnej rady (BR) nie je nutná na to, aby prípadná vojenská operácia mala právny základ. S tým kalkuluje aj Tony Blair, ktorý včera informoval svoj kabinet, že BR dostane už len jeden deň na rozhodnutie, či rezolúciu prijme. Keďže zasadnutie rady je naplánované na utorok, britský denník The Observer sa, vzhľadom na odmietavý postoj viacerých členov rady k nej, domnieva, že vojna by sa mohla začať už nasledujúci deň.
Situáciu sa ešte pokúša zvrátiť najsilnejší odporca vojny, francúzsky prezident Jacques Chirac. V sobotu najprv spolu s Moskvou a Berlínom inicioval stretnutie BR ihneď po predložení novej správy šéfov zbrojných inšpektorov za účelom vypracovania harmonogramu odzbrojovania Iraku. Vo včerajšom rozhovore pre televíznu stanicu CNN už vyjadril ochotu rokovať o tridsaťdňovej lehote pre odzbrojenie Iraku inšpektormi. USA to však odmietli.
Diplomaciu naďalej skúša aj Bagdad. Spolieha sa pritom hlavne na inšpektorov. V sobotu pozval ich šéfov Hansa Blixa a Mohammeda ElBaradeia na urýchlenú návštevu Iraku. Zároveň však pokračoval v prípravách na vojnu. Vojenské vedenie rozdelilo pre jej zväčšujúcu sa hrozbu krajinu na štyri vojenské oblasti. Každá má svojho veliteľa, pričom každý z nich podlieha prezidentovi Husajnovi.
(mm, čtk, reuters)