
Zatiaľ čo dipolomati rokujú, do Iraku sa presúvajú ďalší vojaci. Seržant britskej armády Ed Dettore sa včera rozlúčil s rodinou. Do Zálivu ide druhýkrát. FOTO- ČTK/AP
neformálne predložiť Bezpečnostnej rade OSN tento alebo budúci týždeň. Spravodajská televízia CNN tvrdí, že by to malo byť už dnes.
Presný obsah rezolúcie doteraz nie je známy, pretože ani v samotnej americkej administratíve neexistuje jednotný názor na to, o čom by mala hovoriť. Určite bude obsahovať zmienku o tom, že Irak porušuje novembrovú rezolúciu 1441 o svojom odzbrojení.
Problém a rozpor spočíva v tom, či sa má k odzbrojeniu Iraku silou pristúpiť hneď, alebo či sa má stanoviť termín, do ktorého má Irak odzbrojiť. Ak to neurobí, bude odzbrojený silou.
Americkí diplomati, ktorí už kuloárne hovorili s členmi Bezpečnostnej rady OSN, tvrdia, že väčšiu šancu má druhý návrh. V súčasnosti je pre nich situácia pomerne komplikovaná, pretože len štyria z 15 členov rady sú ochotní za rezolúciu hlasovať.
Najťažším orieškom pre Američanov budú Francúzi. Tí sa netaja, že rezolúciu budú vetovať, pretože nevidia dôvod na jej vyhlásenie. O vetovaní prípadnej novej rezolúcie uvažujú aj Rusi. Podľa ministra zahraničných vecí Igora Ivanova by podporili len takú rezolúciu, ktorá by posilnila mandát zbrojných inšpektorov a ktorá by neslúžila len na použitie sily v Iraku.
Vysoký zdroj z americkej administratívy pre CNN povedal, že stratégiou vyjednávačov bude kompromis - výmenou za poskytnutie dlhšieho času pre inšpektorov stanovenie konkrétneho dátumu, do ktorého má Saddám odzbrojiť.
Oficiálne by mala rezolúcia prísť do Bezpečnostnej rady v prvý marcový týždeň, teda po prezentácii ďalšej správy inšpektorov OSN v Bezpečnostnej rade v posledný februárový deň.
Analytici sa domievajú, že pre americko-britské záujmy by bolo dobré, ak by hovorila o porušení rezolúcie o odzbrojení. Američania považujú za test dobrej vôle Iraku to, ako naloží s raketami Samúd 2, ktorých vlastníctvo sa považuje za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady.
Medzitým sa výrazne skracuje čas, ktorý vojenskí stratégovia určili za najvhodnejší na začiatok vojenskej oprácie v Iraku.
Preto Washington nie je nervózny len z diplomatických ťahaníc v OSN, ale aj z toho, že Turecko doteraz nesúhlasilo s dislokáciou amerických jednotiek na svojom území. Odvčera ju podmieňuje písomnými zárukami Washingtonu o finančnom odškodnení a presnej špecifikácii úlohy tureckej armády v prípadnom vojenskom konflikte.
(mik, tasr)
Jeden z návrhov novej rezolúcie OSN o Iraku
Rezolúcia by mala obsahovať:
GJasnú formuláciu, že Irak nespolupracuje a nedodržiava rezolúciu 1441 o odzbrojení.
GInformácie od zbrojných inšpektorov
GStanovisko, že za nedodržiavanie rezolúcie čakajú Irak vážne následky.
GKonkrétny dátum začiaku vojenskej akcie, ak Irak nezmení svoj doterajší prístup.
Zdroj: CNN