Britský premiér Tony Blair včera počas pravidelnej hodiny otázok a odpovedí v Dolnej snemovni parlamentu zo všetkých síl presviedčal poslancov o výhodách nového plánu vlády na riešenie irackej krízy. FOTO - TASR/AP
ie poopravil, dal Británii jasne najavo, že Ameriku pri rozhodnutí o vojne neovplyvní ani zmena názoru svojho najsilnejšieho spojenca. To síce zatiaľ nehrozí, no britský premiér Tony Blair sa v záujme hľadania širšieho konsenzu pre novú rezolúciu o Iraku snaží nájsť nové možnosti riešenia krízy.
Americký minister najprv na tlačovej konferencii vo Washingtone na otázku, čo urobí jeho krajina, ak britský parlament zabráni účasti vo vojne, povedal: „Ak sa budú môcť zúčastniť, sú vítaní. Ak však nebudú chcieť, je možné veci riešiť inak. Potom sa do intervencie nezapoja.“ Dodal však, že sa s Britániou počíta pri povojnovej obnove Iraku. O štyri hodiny nato však tieto slová korigoval. Reagoval na informácie amerických vojenských zdrojov, podľa ktorých jeho predošlé vyjadrenie vyvolalo medzi britskými predstaviteľmi „búrku“. V opravenom stručnom vyhlásení už vyjadril presvedčenie, že najbližší spojenec USA bude v prípade útoku na Irak stáť po boku amerických jednotiek.
V rovnakom čase britský premiér Tony Blair informoval parlament o nových návrhoch svojej vlády na riešenie krízy. Okrem toho vyzval Rusko a Francúzsko, aby prehodnotili použitie veta pri hlasovaní o druhej rezolúcii. Snaží sa tak zmierniť rastúci tlak na svoju osobu, ktorý sa výrazne prejavuje aj v jeho vlastnej strane. Prejavom toho je nová iniciatíva časti labouristov, ktorí sú v prípade nepresadenia novej rezolúcie pripravení zvolať konferenciu, na ktorej by Blair mohol prísť o miesto straníckeho šéfa.
Britská vláda preto pripravila nový kompromisný plán, ktorého hlavnou súčasťou je šesť podmienok kladených irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi. Ich splnením by sa Irak mohol vyhnúť vojne. Námestník britského ministra zahraničných vecí Mike O‘Brien v súvislosti s podmienkami, ktoré sa stanú súčasťou upraveného textu rezolúcie, vyjadril nádej, že BR bude o nich hlasovať čo najskôr.
K rozhodujúcemu hlasovaniu o britsko-americkom návrhu rezolúcie, ktorý dával Iraku ultimátum do 17. marca, malo dôjsť už v utorok. Pretože však diplomati oboch krajín nenašli dovtedy potrebnú podporu v rade, od svojho zámeru zatiaľ ustúpili. (mm, čtk)
ČO CHCE BRITÁNIA OD SADDÁMA
aby priznal v televízii, že Irak vyvíjal zbrane hromadného ničenia a vyhlásil, že ich zničí vyslal príslušných irackých vedcov i s rodinami do bezpečia do zahraničia, aby mohli o skrývaných zbraniach bez obavy vypovedať vysvetlil existenciu bezpilotných lietadiel, ktoré inšpektori OSN v Iraku pred časom objavili zničil všetky zakázané rakety, ktoré vlastní; Briti si myslia, že teraz ničené rakety Samúd 2 sú len „špičkou ľadovca“ zničil alebo doložil zničenie antraxu a ďalších chemických bojových látok, ktoré podľa inšpektorov OSN dokázateľne mal zničil mobilné chemické laboratóriá