V hre o Irak sú na rade najvyššie stávky. Tento týždeň vyložia krajiny zastúpené v Bezpečnostnej rade OSN karty na stôl a ukáže sa, kto má aké tromfy. Nehrá sa len o Irak, do banku vložili aj hrací stôl so stoličkami. V stávke sú pravidlá, podľa ktorých sa táto hra vlastne hrá.
V Bezpečnostnej rade sa rozhoduje o vojne, napriek tomu sa posledné dni zmenili na poker. Proti sebe sedia v podstate už len dvaja: Amerika, ktorá je presvedčená o nutnosti odzbrojiť Saddáma Husajna, a Francúzsko stojace na čele krajín, ktoré to až tak čierne nevidia a Saddámovi by dali ešte čas.
S blížiacim sa finále na seba hráči vyťahujú posledné finty. Washington upozorňuje Paríž, že ak zablokuje akciu v Iraku, riskuje krach francúzsko-amerických vzťahov. Paríž naopak bubnuje na poplach a verbuje svetovú verejnosť na odpor voči Amerike.
Dokáže skutočne povedať nie? Je Francúzsko schopné použiť svoje právo veta, aj keď to neurobia jeho podobne zmýšľajúci druhovia – Rusko a Čína? Bude proti aj vtedy, keď Amerika presvedčí všetkých ostatných? Bude proti aj napriek tomu, že možno stratí lákavú možnosť budovať postsaddámovský Irak?
Dnes to vie vari iba Jacques Chirac. Naopak, takmer stopercentne isté je, že Amerika to s vojnou myslí vážne a pôjde do nej, aj keby sa OSN postavila proti.
V tom stále hlasnejšom diplomatickom boji sa pomaly stráca podstata problému. Zrazu sa nehovorí o hrozbe, ktorou Saddám nepochybne je. Nehovorí sa o tom, či je vojna primeraným riešením. A ticho je aj o tom, aký význam má vlastne OSN.
Pre Francúzov je to teraz nedotknuteľná inštitúcia, ktorá drží svet nad vodou od druhej svetovej vojny. Obísť ju nechcú ani Američania, ale niekde vzadu visí otázka: Prečo máme čakať na súhlas krajín, ktoré majú problémy s rozhodovaním o vlastnom osude, nieto ešte o svete? Prečo si máme pýtať povolenie na odstránenie jedného totalitného režimu od krajín, kde tiež nie je demokracia?
V tejto hre sa hrá o veľa. Ide o to, ako bude vyzerať svet o pár rokov. Isté je, že svet bez Saddáma bude príjemnejší. Či taký bude aj systém, ktorý nahradí OSN, jasné nie je.