Nechce sa však vyjadrovať k tomu, či vojenský zásah USA a spojencov proti Iraku bez mandátu OSN bude porušením medzinárodného práva.
"Je veľmi poľutovaniahodné, že nedostatok jednoty na pôde OSN vedie k situácii, kde sa zdá vojenská operácia neodvratná," vyhlásil dnes na brífingu v Bruseli hlavný hovorca EK Reijo Kemppinen.
Podľa jeho slov komisia vždy tvrdila a tvrdí, že pre prípadnú vojnu je dôležitý mandát Bezpečnostnej rady OSN. "Musíme sa pokúsiť vrátiť proces späť na pôdu OSN," reagoval hovorca na ultimátum, ktoré dal v noci nadnes americký prezident George W. Bush Iraku.
Komisia sa však nechcela vyjadriť, či bude útok na Irak bez mandátu OSN považovať za porušenie medzinárodného práva. "Bol by som veľmi rád, keby som nemusel odpovedať na túto otázku," povedal Kemppinen s tým, že najdôležitejšie z pohľadu EK je, aby bola vojna čo najkratšia a priniesla čo najmenej strát.
Hovorkyňa pre vonkajšie vzťahy Emma Udwinová upozornila, že v prípade vojny bez mandátu OSN bude po jej skončení oveľa zložitejšia obnova Iraku. Ak by vojna mala legitimitu OSN, bolo by oveľa ľahšie vytvoriť koalíciu medzinárodných síl a pomôcť Iraku tak, ako sa to stalo v prípade Afganistanu.
Od obnovy Iraku však treba odlišovať humanitárnu pomoc, ktorú EÚ poskytne automaticky bez ohľadu na mandát OSN, pretože rozhodnutia o nej závisia výlučne od potrieb ľudí v postihnutej oblasti, dodala komisia.
Iracká kríza sa už premietla aj do programu summitu EÚ, ktorý je naplánovaný na štvrtok a piatok v Bruseli. Summit sa mal začať vo štvrtok večer rokovaním európskych lídrov s predsedom Konventu Valérym Giscardom dďEstaing, schôdzka však bola zrušená.
Namiesto toho sa o niečo skôr začne večera šéfov štátov a vlád európskej pätnástky, ktorá bude venovaná výlučne Iraku. Otázny ostáva zatiaľ aj piatkový obed, na ktorý sú pozvaní lídri kandidátskych krajín. Jarný summit EÚ mal byť už tradične zasvätený ekonomike, zrejme však bude celý v tieni irackej krízy.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh