V súčasnej vlne rozšírenia NATO o sedem kandidátov sa referendum o vstupe do Severoatlantickej aliancie bude konať len v Slovinsku. Za 50 rokov existencie NATO sa k vstupu do aliancie vyjadrovali občania niekoľkých krajín: Španielska, Maďarska a Slovenska.
Španielsko vstúpilo do NATO v máji 1982 a referendum o vstupe sa uskutočnilo v marci 1986. Voliči sa tu nevyjadrovali k zotrvaniu krajiny v aliancii, ale len k podpore účasti krajiny v NATO.
V novembri 1997 väčšina Maďarov kladne odpovedala na otázku, či sa má ich vlasť starať o svoju bezpečnosť v rámci NATO.
Ešte predtým sa 24. mája 1997 konalo referendum o členstve v NATO na Slovensku. Referendum, ktoré zorganizovali ešte pred oficiálnou pozvánkou do aliancie, nebolo úspešné. Aj keď Slovensko už oficiálnu pozvánku do NATO má, v krajine stále panuje opozícia vstupu. Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky proti vstupu do NATO hlasovalo 53,6 percent zúčastnených a za len 38,7 percent respondentov.
Podpora verejnosti pre vstup do NATO klesla aj v Slovinsku pod 40 percent. Hlavnými príčinami sú obavy z dominancie USA v aliancii, vysoké náklady na obranu, ako aj fakt, že Slovinsko nie je ohrozenou krajinou a jeho bezpečnosť mu dostatočne zaručí členstvo v EÚ.
Po intenzívnej kampani slovinskej vlády podpora vstupu do NATO v krajine tento mesiac vzrástla na 48 percent a podľa najnovších prieskumov verejnej mienky by malo byť nedeľné referendum úspešné.
Štyri slovinské referendá - dve sa konali už v januári - budú stáť 5,17 milióna eúr. Medzi novinkami je elektronické hlasovanie. Aj keď sa volebná komisia zameria najprv na sčítavanie hlasov o vstupe do EÚ, predbežné výsledky oboch referend budú známe ešte ten večer. Konečné výsledky zverejnia 1. apríla.
O ochote Slovincov vstúpiť do NATO by mali úrady alianciu informovať 26. marca, keď sa majú podpísať protokoly o vstupe. Na hlasy zo zámoria však bude volebná komisia čakať do poludnia 28. marca. V prípade tesných výsledkov referenda rozhodnú o konečnom výsledku práve hlasy zo zahraničia.
V Slovinsku bude voličom k dispozícii 3400 hlasovacích miestností - na jednu pripadá približne 500 voličov.
Komisár pre rozšírenie EÚ Günter Verheugen už v pondelok vyjadril optimistický názor na výsledky slovinského referenda o vstupe do EÚ. Podľa neho tam proti vstupu do EÚ skoro nikto neprotestuje.
Slovinsko bude druhou krajinou, v ktorej sa o vstupe do EÚ bude hlasovať v referende. Na Malte za vstup do EÚ hlasovali 8. marca.