Bratislava 18. marca (TASR) - Takzvaná informačná smernica a smernica týkajúca sa práva na slušné vyrovnanie tvorcu umeleckého diela sa stali súčasťou návrhu novely autorského zákona, ktorý vypracovalo Ministerstvo kultúry SR (MK). Obe smernice sú súčasťou právneho systému Európskej únie (EÚ).
Podľa predstaviteľov rezortu kultúry klauzula o práve na slušné vyrovnanie zabezpečí autorom umeleckých artefaktov patričnú finančnú náhradu za každý ďalší predaj ich diela. "Ak niekto predá svoj obraz za päťtisíc korún, no po dvadsiatich rokoch sa ten istý obraz predáva za päť miliónov, má právo na časť z aktuálnej sumy," spresnila význam tohto ustanovenia riaditeľka Sekcie médií a audiovízie MK Zuzana Mistríková. Zároveň však dodala, že takáto kompenzácia je možná iba ak ide o oficiálny obchod, teda medzi právnickými osobami.
Druhá, informačná smernica je súhrnom výnimiek, ktoré zasahujú do autorsko-právnych vzťahov. Tvorcovia novely autorského zákona zapracovali do svojho návrhu všetky dostupné výnimky, ktoré slovenská legislatíva doposiaľ nepoznala a prispôsobili tomu i tradičné výnimky. Rozšíria sa tak spôsoby použitia diel, čo znamená, že v niektorých prípadoch nebude potrebné vyžadovať súhlas autora, ani poskytnúť mu odmenu. Medzi výnimky patrí propagácia umeleckého diela, použitie diela na verejnom priestranstve, jeho využitie pre potreby zdravotne postihnutých či uplatnenie v digitálnom prostredí vo forme takzvaných technických rozmnoženín. Ak však dôjde k uplatneniu týchto výnimiek, diela musia byť použité výlučne na nekomerčné účely. Okrem toho novela počíta i s viacerými možnosťami citácie diel a stanovuje, kedy a za akých podmienok je možné autorský text citovať.
Ďalšou novinkou v novele je rozdelenie majetkových a osobnostných práv autora. Osobnostné práva zanikajú smrťou autora a majetkové 70 rokov po jeho smrti. O niekoľko paragrafov sa rozšírila ochrana autorských práv a zavádza sa i systém licenčných zmlúv, v rámci ktorého môže autor udeliť výhradnú a nevýhradnú licenciu na dielo. Navyše sa sprísni kontrola finančných tokov v inštitúciách kolektívnej správy, akými sú napríklad Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) alebo Slovgram.
Návrh novely predložilo MK SR na medzirezortné pripomienkové konanie v piatok 14. marca a jednotlivé ministerstvá sa k nemu budú môcť vyjadriť do 3. apríla. "Našim zámerom je, aby zákon v čo najkratšom čase odišiel na legislatívnu radu vlády," vyhlásila Mistríková s tým, že autorský zákon sa otvára pravdepodobne poslednýkrát pred vstupom SR do EÚ. Po doplnení a schválení by mohol byť akceptovateľný aj pre úniu, dodala.