Bratislava 18. marca (TASR) - Strana Smer žiada vládu SR, aby okamžite stiahla slovenskú vojenskú jednotku z územia Kuvajtu. Podľa predsedu Smeru Roberta Fica by mal kabinet rešpektovať uznesenie NR SR, ktoré vyslanie jednotky mimo územia SR viaže na mandát OSN.
Pozitívny postoj vlády k pripravovanému vojenskému zásahu v Iraku považuje Smer za hrubé porušenie medzinárodného práva. "Ak sa slovenská vojenská jednotka umiestnená na území Kuvajtu zúčastní na vojenskej akcii na území v Iraku bez výslovného mandátu Bezpečnostnej rady OSN, vláda Mikuláša Dzurindu zodpovedá za podrývanie autority OSN a za všetky následky, ktoré pôsobenie slovenskej jednotky na cudzom území bez príslušného medzinárodného mandátu môže priniesť," vyhlásil dnes Fico na mimoriadnej tlačovej konferencii Smeru. Dodal, že na slovenských vojakov sa v prípade zajatia nebude vzťahovať ochrana v rámci Ženevských konvencií, pretože sa na nich bude pozerať ako na súčasť vojenskej sily, ktorá v rozpore s medzinárodným právom zasahuje v Iraku.
Ak vláda nestiahne jednotku z Kuvajtu, Predsedníctvo Smeru bude rozhodovať o podaní takéhoto návrhu na pôde NR SR. Fico nekonkretizoval, či sa Smer pokúsi o zvolanie mimoriadnej schôdze zákonodarného zboru - povedal, že nie je presvedčený o vôli snemovne zísť sa počas najbližších 48 hodín, ktoré zrejme ostávajú do útoku na Irak, a je zvedavý na stanoviská ostatných politických strán.
Premiér Dzurinda podľa lídra Smeru nerobí suverénnu štátnu politiku, čo ohrozuje národné a štátne záujmy SR. "Jeho rozhodnutia, bytostne sa týkajúce Slovenska, sú formulované inde ako na Úrade vlády SR," uviedol Fico.
Varoval tiež pred vlnou fundamentalizmu, ktorá môže prísť po útoku na Irak, a následnými teroristickými útokmi. "Keď sa niečo stane, táto republika nie je schopná zareagovať," domnieva sa Fico. O stave pripravenosti SR na takéto mimoriadne situácie svedčí podľa neho chaos v štruktúrach Slovenskej informačnej služby a kvalita ľudí, nominovaných na najvýznamnejšie bezpečnostné posty v krajine.