Vojna v Iraku spomalí aj ekonomiku ČR

Praha 18. marca (TASR) - Keď skutočne začne vojna proti Iraku, česká ekonomika bude rásť pomalšie a zdražie predovšetkým benzín a plyn, zhodujú sa analytici.

V akom rozsahu sa tak stane, záleží predovšetkým od vývoja cien ropy. V prípade, že bude vojna rýchla s víťazným koncom pre spojencov, nemala by česká ekonomika nijako výrazne utrpieť. Vojna trvajúca dlhšie ako tri mesiace a ceny ropy nad 50 dolárov behom nasledujúcich dvoch štvrťrokov by však pre českú ekonomiku znamenali zásadný zvrat, píše dnes denník Hospodářske noviny.

Podľa ekonóma Raiffeisenbank Miroslava Brabca by v takomto prípade mohla priemerná tohtoročná inflácia vzrásť až na 3,5 % a ročný rast HDP spomaliť pod 2 %. Na porovnanie, OECD predpovedala až doteraz rast českej ekonomiky tento rok o 3,3 %.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ tomuto scenáru vývoj na trhu s ropou nenasvedčuje. Barel ropy Brent za týždeň zlacnel o 4 doláre a v pondelok sa predával zhruba za 29 USD.

Pokiaľ by v budúcnosti cena ropy prudko vzrástla, môže to mať negatívne dôsledky predovšetkým pre českú petrochémiu. Hovorca holdingu Unipetrol Tomáš Zikmund pripustil, že pokiaľ dôjde k náhlemu a prudkému zdraženiu ropy, a tým aj vstupných surovín na výrobu, môže napríklad litvínovský Chemopetrol vyrábať s výraznou stratou. Ceny jeho produktov by totiž na tento vývoj reagovali až s oneskorením. "Máme kalkulácie, do ako vysokej ceny ropy je možné pokračovať vo výrobe. Záleží na vyššej cene a dĺžke obdobia, po ktorom sa drží," povedal Zikmund. Skupina Unipetrol za ropu ročne vydá asi 40 miliárd Kč, čo je 50 až 70 % všetkých nákladov.

SkryťVypnúť reklamu

Rast cien pohonných látok by do istej miery mohol byť eliminovaný oslabujúcim dolárom, za ktorý rafinérie ropu nakupujú. Česká mena by oproti americkej posilňovala predovšetkým vtedy, pokiaľ vy vojna bola dlhšia a komplikovaná.

Iracký konflikt zrejme tvrdo dopadne aj na cestovný ruch, vrátane zájazdov smerujúcich do Českej republiky. "Tento rok by tak mohli prísť až o 750 000 menej turistov," tvrdí riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu David Gladiš.

Výhodu majú teraz ľudia, ktorí aj napriek očakávanej vojne, mieria do blízkosti krízovej oblasti. Napríklad zájazdy do Egypta klesli na historické minimum a týždenný pobyt sa dá zabezpečiť už od 6 000 Kč. ČSA zatiaľ obmedzenie letov na Blízky východ nechystajú.

Na vojne môžu profitovať českí zbrojári. Dopyt by sa podľa expertov zvýšil hlavne po ochrane proti chemických zbraniam.

SkryťVypnúť reklamu

(1 CZK = 1,319, 1 USD = 38,637 SKK)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 986
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 183
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 545
  4. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 357
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 142
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 608
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 438
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 2 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu