sme sa opýtali, kedy budú novšie. „Novšie údaje nemáme a ani nebudú. Systém prijímacieho konania sa totiž zmenil, žiaci si podávajú prihlášky na dve stredné školy a my nemáme softvér, ktorý by to vedel príslušne spracovať,“ povedal SME.
Tento rok teda túto službu rodičom a žiakom školské strediská neprinesú.
Boris Ďuriš nevie povedať, nakoľko sú posledné známe údaje výpovedné. „Konečné výsledky o počte hlásiacich sa žiakov môžu byť podobné, ale aj diametrálne odlišné,“ myslí si.
Aspoň pre orientáciu vám prehľad posledných známych údajov prinášame.
KOŠICKÝ KRAJ
Takmer na všetkých gymnáziách v Košickom kraji bol podľa údajov z decembra asi trojnásobný pretlak, na gymnáziu na Ul. Ladislava Novomeského dokonca štvornásobný. Zo stredných priemyselných škôl bol záujem najmä o SPŠ dopravnú v Košiciach a ZSŠ v Trebišove, SPŠ stavebnú v Rožňave, na ktoré bol viac ako trojnásobný pretlak. Ostatné priemyselné školy mali zhruba raz toľko záujemcov, ako plánovali prijať. Z obchodných akadémií bol najväčší záujem o dve v Košiciach (na Watsonovej a Polárnej ulici), ale aj o akadémie v Barci, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a v Trebišove. Stredné zdravotné školy mali zhruba jedenapolkrát viac záujemcov, ako môžu prijať, na SZŠ Košice dokonca trikrát viac. O dievčenské odborné školy už záujem pomaly klesá.
PREŠOVSKÝ KRAJ
O gymnáziá v Prešovskom kraji bol zhruba dvojnásobný záujem. Zo stredných priemyselných škôl sa žiaci najviac zaujímali o SPŠ stavebnú v Prešove – trikrát viac záujemcov, na ostatné bol zhruba dvojnásobný pretlak. Na obchodné a hotelové akadémie je viac ako dvojnásobný pretlak. Na pedagogickú a sociálnu akadémiu v Prešove bola dvojnásobná tlačenica. Stredné zdravotné školy majú jeden a pol až dvojnásobný pretlak, podobne sú na tom i dievčenské odborné školy.
TRENČIANSKY KRAJ
O gymnáziá v Trenčianskom kraji bol v decembri prekvapujúco nízky záujem. Na väčšinu z nich sa hlásilo toľko, alebo len o málo viac uchádzačov, ako môžu prijať. Najväčší záujem bol o Gymnázium Ľ. Štúra v Trenčíne, najmenší o Gymnázium sv. Jozefa v Novom meste nad Váhom.
Stredné priemyselné školy boli na tom úplne rovnako, rovnako aj obchodné akadémie (výnimkou bola OA v Trenčíne, ktorá mala takmer dvakrát viac záujemcov).
ŽILINSKÝ KRAJ
V Žilinskom kraji je veľký záujem o gymnázium v Sučanoch, na ktoré sa hlásilo až štyrikrát viac záujemcov, ako môžu prijať. Stredné priemyselné školy majú zhruba toľko uchádzačov, koľko môžu prijať. Obchodné akadémie mali v decembri akurát záujemcov, zvýšený záujem bol len o akadémie v Žiline – na Hlinskej ulici a Veľkej okružnej ulici.
BRATISLAVSKÝ KRAJ
S gymnáziami v Bratislavskom kraji to v decembri vyzeralo rôzne. O niektoré bol veľký záujem (Gymnázium Tomášikova, Bilíkova, Grösslingova, Dunajská, L. Sáru, Metodova, Vazovova, Einsteinova, Novohradská…), o iné len minimálny (gym. Haanova, sv. Vincenta na Bachovej, sv. Rodiny, sv. Uršule, gym. sv. Františka Assiského v Malackách…)
Podobne na tom boli aj stredné priemyselné školy. Nízky záujem bol o SPŠ strojnícku na Fajnorovom nábreží, SPŠ chemickú na Račianskej ul., Združenú strednú školu drevársku na Pavlovičovej ulici, ZSŠ odevnú na Tokajíckej ulici, ZSŠ potravinársku na Harmincovej, SOŠ stavebnú na Starej Vajnorskej, ale tiež o strednú vinársko-ovocinársku školu v Modre, Združenú strednú školu záhradnícku v Malinove. Ostatné mali záujemcov dostatok. Obchodné akadémie mali viac záujemcov, ako mohli prijať.
NITRIANSKY KRAJ
V Nitrianskom kraji bol v decembri záujem o gymnáziá a stredné priemyslné školy takmer vyrovnaný. Najhoršie na tom boli obe gymnáziá v Želiezovciach, najlepšie gymnázium na Párovskej ulici v Nitre. Zo stredných priemyselných škôl viedla SPŠ v Leviciach, záujem však bol aj o SPŠ v Komárne, SPŠ stavebnú v Nitre, o SPŠ v Zlatých Moravciach, SPŠ dopravnú v Nových Zámkoch a SPŠ elektr. aj dopravnú v Nových Zámkoch.
Na obe hotelové akadémie v kraji bol dvojnásobný pretlak, rovnako aj na Pedagogickú a sociálnu akadémiu v Leviciach.
TRNAVSKÝ KRAJ
Gymnáziá v Trnavskom kraji v decembri netrpeli pretlakom, väčší záujem bol len o športové gymnázium v Trnave. Dvojnásobný pretlak bol na SPŠ elektrotechnickú v Piešťanoch. Veľmi málo záujemcov mala v decembri súkromná potravinárska škola v Dunajskej Strede. Ostatné priemyselné školy mali málo alebo vyrovnaný počet uchádzačov. Podobne na tom boli aj obchodné a hotelové akadémie.
Podľa decembrových údajov zo školských výpočtových stredísk spracovala
SOŇA REBROVÁ