Televízne stanice CNN, FOX NEWS, BBC a ďalšie svetové médiá sa predháňajú v žiadostiach o návštevu. Prečo? Sme jediná vojnová jednotka v oblasti, ktorá sa neskrýva v uzavretom bojovom priestore na severe Kuvajtu, ale naopak vyráža niekoľkokrát za deň na hliadky do ulíc mesta.
Pre obyvateľov Kuvajtu sú českí a slovenskí špecialisti na boj proti zbraniam hromadného ničenia jednou z hlavných nádejí, že z prípadného protiúderu Saddáma Husajna vyviaznu so zdravou kožou.
Odborníci nevylučujú, že ak by Saddám zaútočil chemickými či biologickými zbraňami, práve Kuvajt by bol prvý na rane. Česko-slovenská jednotka bude v takom prípade jedným z hlavných prostriedkov obrany pre státisíce civilistov. V prípade nutnosti je schopná dekontaminovať až tisíc ľudí za hodinu.
„Na druhej strane však práve vďaka prítomnosti našich vojakov v Kuvajte je prípadný útok Saddáma na túto krajinu menej pravdepodobný,“ zdôrazňuje česká veľvyslankyňa v Kuvajte Jana Hybášková. „Neútočí sa predsa tam, kde je silná obrana.“
O prípadnom nasadení v boji na irackom území alebo kdekoľvek inde v oblasti naši vojaci odmietajú špekulovať. „To je vec čisto politického rozhodnutia v Prahe a Bratislave. Zatiaľ sme tu s mandátom a hlavnou úlohou chrániť obyvateľstvo, ale sme pripravení na akýkoľvek rozkaz. Prípadná evakuácia je otázkou hodín,“ hovorí hovorca jednotky a zároveň jej psychológ major Luděk Lávička.
Z jednotky je cítiť sebavedomie. „Sme špička. Do 30 minút po poplachu vyrážame do ulíc Kuvajtu. Sme úžasná vojenská sila, ktorá je pripravená na zákerný boj a môže zachrániť tisícky životov,“ hovorí hovorca Luděk Lávička.
Opevnená hala č. 8 kuvajtského medzinárodného výstaviska s českou a slovenskou vlajkou sa stala obliehaným objektom. Tu je dočasná základňa asi štyristo českých a slovenských „chemikov“.
V širokom okruhu okolo veľtrhovej haly hliadkujú špeciálne oddiely kuvajtskej bezpečnosti, ďalej sa ježí hradba ostatného drôtu. Hlavný vchod blokujú betónové bariéry na ochranu proti prípadnému teroristickému útoku, s ktorým sa tu po nedávnej sérii útokov na amerických vojakov musí počítať.
Potom už návštevník narazí na po zuby ozbrojenú stráž v nepriestrelných vestách, kevlarových prilbách a čiernych slnečných okuliaroch. Žiadne dlhé reči a preukaz totožnosti. Na streche to strážia ostreľovači.
Parkovisko pred halou je zaplnené vojenskou technikou, džípmi, transportérmi, pojazdnými chemickými laboratóriami. Za halou osem vojakov ponára trochu smiešne hlavy v maskách do zvláštnej pogumovanej komory. Ďalší sú pripravení ich vystriedať. Všetko stráži veliteľ, lekár a zdravotná sestra.
„Tu cvičíme tesnosť masiek,“ hovorí rotmajster Martin Vlk. „Vnútri je slzný plyn a každý vojak hneď zistí, ako na tom je. Raz to môže byť otázka života a smrti.“
V mohutnej klimatizovanej hale č. 8 s oknami obloženými doskami, hradbami vriec s pieskom a kontajnermi okolo stien žijú stovky vojakov v provizórnych podmienkach a bez súkromia.
Na zemi sú železné postele obložené zbalenými batohmi a protichemickými odevmi. Žiadna výzdoba, žiadne veľké vymoženosti, len najnutnejšie, najdôležitejšie veci.
Jeden z najbezpečnejších kútov haly, obklopený z dvoch strán stenami a stropom zo silného betónu, z tretej potom kovovými kontajnermi, bude provizórnym úkrytom v prípade raketového útoku Iračanov.
Vo vedľajšom salóniku VIP je atmosféra útulnejšia, hneď je jasné, kto tu býva. Tu je „spálňa“ pre devätnásť českých žien - sú medzi nimi zdravotné sestry, laborantky, vodička, ale aj veliteľka prieskumnej čaty rádiového a chemického prieskumu.
Na stene visí veľká farebná fotografia psa. Z upravených postelí vykukujú plyšové talizmany. Pár dievčat po službe spí.
„Sú perfektné a nemajú rady hlúpe otázky. Nechcú, aby sa na nich niekto pozeral ako na exotov,“ hovorí Lávička. „Ako psychológ musím povedať, že sú voči dlhodobému stresu mnohokrát odolnejšie než muži.“
Jednotka po niekoľkých hodinách návštevy pôsobí pokojne, uvoľnene. „Vojna sa však blíži a vnútorné napätie pochopiteľne stúpa,“ hovorí veliteľ slovenského kontingentu podplukovník Ladislav Svatík. „Ale prejavuje sa to predovšetkým v pocite ešte väčšej zodpovednosti.“
Všetci dávajú najavo, že vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi sú nadštandardné. „Táto jednotka je špičková, pre nás je cťou, že môžeme s Čechmi spolupracovať,“ hovorí Svatík.
Kým šéf jednotky, novopečený generál Dušan Lupuljev rokuje s Američanmi, hneď po obede sa schádzajú na „bojový brífing“ v jedálni prieskumníci.
Hoci vojaci majú najvyšší stupeň pohotovosti, je stále ešte čas na oddych. Na parkovisku vonku zúri mač vo floorbale. Niekto behá 300-metrové kolečko okolo haly. V provizórnej miestnej kinosále dávajú Môj sused zabijak, večer potom Princezna ze mlejna.
Niektorí vojaci sa striedajú pri internete, inde sa hrajú počítačové hry. Zatiaľ sa ešte môže volať mobilnými telefónmi domov - každý má 30 minút zadarmo týždenne. Veľa sa používa e-mail. Na nástenke visí prehľad tlače. A narodeniny má Roman Tříska - má 26.
Autor: PETR PRAVDA, MF Dnes, Kuvajt pre SME