Paríž 17. marca (TASR) - Použitie sily proti Iraku by mohlo mať vážne následky pre región a pre svet. Vyhlásil to dnes v Paríži šéf francúzskej diplomacie Dominique de Villepin po tom, čo USA, Británia a Španielsko z Bezpečnostnej rady (BR) OSN stiahli návrh rezolúcie, čím si otvorili cestu pre vojenské odzbrojenie Iraku. "Nič v tejto chvíli neospravedlňuje" použitie sily, povedal Villepin.
Podľa Villepina správy zbrojných inšpektorov jednoznačne potvrdzujú, že inšpekcie prinášajú výsledky a umožňujú tak mierové riešenie krízy. USA, Británia a Španielsko dnes zdôraznili odhodlanosť použiť silu aj napriek "jasne vyjadrenej vôli medzinárodného spoločenstva," dodal francúzsky minister.
Podľa hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera sa však okno pre diplomaciu už zatvorilo a americký prezident George W. Bush dnes vyzve Saddáma, aby opustil Irak a vyhol sa tak vojne.
Paríž čelí kritike predstaviteľov Washingtonu a Londýna, podľa ktorých za zlyhanie diplomatického riešenia irackej krízy môže Francúzsko, keďže americko-britsko-španielsky návrh rezolúcie umožňujúci použitie sily odmietalo za každých okolností.
Francúzsky veľvyslanec pri OSN Jean-Marc de la Sabliere kritiku Paríža odmietol s tým, že tieto tri krajiny neboli schopné v BR získať pre rezolúciu väčšinu.
Predstavitelia Francúzska, Grécka, Švajčiarska a ďalších krajín majú v utorok opustiť Bagdad.
Čína dnes vyhlásila, že medzinárodné spoločenstvo nechce vojnu, ale mier. Nový šéf čínskej diplomacie Li Čao-sing svojmu americkému a britskému partnerovi v telefonickom rozhovore zopakoval, že Peking je za mierové riešenie irackej krízy na pôde OSN a vyjadril nádej, že vojne sa dá vyhnúť.