n a ich výber prispôsobiť daným priestorovým i svetelným podmienkam. Voňavá oáza kvetín je potom ideálnym miestom pre posedenie pri šálke kávy ale i na oddych. Pohľad na kúsok farebnej prírody prináša celkové psychické uvoľnenie a celkom iste podporí aj pozitívne myslenie.
Rozkvitnuté balkóny, lodžie a terasy sa tešia stále väčšej obľube a stávajú sa nielen ozdobou, ale už aj súčasťou moderne zariadeného bytu. Takéto prepojenie interiéru s exteriérom má svoje opodstatnenie. Aj v črepníkoch a rôznych nádobách dokážeme vypestovať oku lahodiace kombinácie kvetov, menších drevín, prípadne voňavých byliniek. Potom stačí už len doplniť takýto ,,kúsok prírody“ vhodným typom stoličiek a stolíkov a nezabudnúť na možnosť ochrániť nielen seba ale najmä rastliny pred horúcimi lúčmi letného slnka.
* Slnečníky
Spoľahlivou ochranou menších plôch pred intenzívnym slnečným svetlom sú kvalitné a technicky dokonalé slnečníky. Kruhový alebo viacuholníkový tvar využijeme rovnako na balkóne či terase, ako i na stolovanie v prípade záhradnej slávnosti. Bežne cenovo dostupné sú slnečníky, ktorých základ tvorí kovová konštrukcia. Tá však nie je veľmi trvanlivá, pretože väčšinou vplyvom poveternostných podmienok rýchlo zhrdzavie a často dochádza k poškodeniu drátenej výstuže. Lepšou, i keď vyššou, je investícia do kvalitnejších slnečníkov z tíkového alebo ošetreného tvrdého dreva. Samozrejmosťou by mala byť ľahká ovládateľnosť a stabilita. Slnečníky kotvíme buď do stojanov naplnených vodou, pieskom, alebo do betónových podstavcov. Betónové podstavce zabezpečujú stabilnú polohu slnečníka voči silnému vetru napríklad na otvorených terasách. Bezpečný slnečník by mal odolať rýchlosti vetra 50 km/h. Farbu a vzor poťahovej látky zladíme s celkovým usporiadaním oddychovej časti bytu alebo domu. Obľube sa tešia skôr tlmené pastelové farby slnečníkov v kombinácii s dreveným záhradným nábytkom. Súčasťou slnečníka môže byť zabudované osvetlenie v hornej časti stojanu, vhodné na posedenia v čase dlhých letných večerov.
* Markízy
Výsuvné markízy sú považované za jednu z najúčinnejších a najkvalitnejších protislnečných zábran a uplatnenie nájdu rovnako na rodinných ako aj bytových domoch. Nosná konštrukcia z hliníka alebo ľahkej ocele sa osádza na stenu nad oknom alebo priamo na rám okna a vysúva sa pomocou kĺbových alebo sklopných ramien. Manipulácia je buď ručná, motormi s ovládaním vypínačmi alebo diaľ-kovým ovládaním, senzormi reagujúcimi na počasie alebo kombinovaná. Vybrať si môžeme zo širokej palety farieb a vzorov, z ktorých najobľúbenejšie sú pásiky. Odtiene prispôsobíme tak, aby ladili s farbou fasády, okien prípadne strešnej krytiny a dotvárali tak celkovú fasádu objektu.
* Pergoly
Ak uvažujeme o posedení v tieni popínavých rastlín a drevín v dekoračných nádobách, potom musíme uvažovať o konštrukcii pergoly. Príjemne pôsobí stolovanie pod pergolou obrastenou napríklad viničom, ktoré by malo priamo nadväzovať na kuchyňu alebo obývaciu izbu. Hoci terasa pri rodinnom dome je najvhodnejším miestom pre vybudovanie pergoly, môžeme ju umiestniť aj samostatne v odľahlejšom kúte záhrady. Bohato obkolesená a zarastená drevinami poslúži ako miesto oddychu a odpočinku. Pri výbere materiálu na konštrukciu pergoly najčastejšie siahame po dreve smrekovom či borovicovom. Nosné stĺpiky by mali mať prierez min. 120 x 120 mm, pozdĺžne trámiky 100 x 140 mm a priečne trámiky, ktoré sa kladú na výšku sú z fošní 40 x 120 mm, resp. 60 x 140 mm vzdialených od seba 300 - 400 mm. Vnútorná svetlá výška pergoly je min. 2,30 - 2,50 m. Drevené prvky musia byť pred montážou kvalitne naimpregnované. Nosné stĺpiky kotvíme do betónových pätiek pomocou nerezových kotviacich prvkov. Kvalitný musí byť aj spojovací materiál použitý na spájanie drevenej konštrukcie, aby sa v spojoch nezdržiavala voda a nedochádzalo k hnitiu dreva, prípadne aby hrdzavejúci materiál nepoznačil drevo. Pred nežiaducimi pohľadmi chránime miesto posedenia mriežkovými drevenými konštrukciami, ktoré priestor opticky uzatvoria, čím vznikne intímnejšie exteriérové zákutie.
* Altánky
Altánky sú rozmerovo mohutnejšie prvky záhradnej architektúry a sú vhodné do rozľahlejších záhrad. Na rozdiel od pergol majú plnú strechu a vyrábajú sa v množstve rozličných štýlov a tvarov od štvorcových až po mnohouholníkové pôdorysy s rôznymi druhmi zastrešenia.. Z materiálov prevláda drevo, dekoratívne však pôsobia aj kovové altánky. Najmä vo väčších záhradách môžu vytvárať svoj vlastný štýl, odlišný od stavby domu. Podobne ako pergoly, aj altánky môžeme nechať obrásť popínavými rastlinami alebo ich od okolia oddelíme dreveným zábradlím prípadne mriežkou. Drevo, podobne ako aj kov, musíme pravidelne impregnovať a natierať.
* Záhradný nábytok
Sedací a stolový nábytok, ktorým zariaďujeme miesto pre posedenie pod slnečníkmi, markízami, pergolami a altánkami spravidla kupujeme až vtedy, keď máme za-riadený interiér domu. Ani tu však výber nesmieme ponechať náhode a treba sa dobre oboznámiť s ponukou záhradného nábytku aby bol nielen pohodlný, ale najmä kvalitne opracovaný a trvanlivý. Ľahko skladateľné a rozmontovateľné kusy zabezpečia dobrú a jednoduchú manipuláciu s nábytkom pri jeho uskladňovaní v zimnom období. Pravidelné nátery ochrannými prostriedkami sú zárukou jeho dlhej životnosti. Okrem stolov a stoličiek na stolovanie sú v ponuke aj stoličky na relaxáciu, lehátka na opaľovanie a servírovacie stolíky.
Možnosť odpočinku po celodennom zhone v záhrade, posedenie v tieni, v pokojnom a peknom prostredí, kde nás nebude obťažovať ani hluk z ulice, ani zvedavé pohľady okoloidúcich či susedov, patrí k pocitu pohody pri využití záhrady pri rodinnom dome. Z miesta, kde si vytvoríme svoje posedenie by sa mal ponúkať pohľad na zaujímavé scenérie záhrady alebo do voľnej krajiny, ak máme takúto možnosť. Miesto na posedenie by v každú dennú a ročnú dobu, s výnimkou zimného obdobia, malo poskytovať prostredie na odpočinok a zábavu. *