Hoci slovné spojenie energetický audit znie dosť odborne a zatiaľ veľmi nepreniklo do nášho povedomia, v okamihu rozhodovania, ako zrekonštruovať dom, aby bol energeticky nenáročný a úsporný sa bez neho nezaobídeme. Otázka je, ako začať a kde získať odbornú radu, aby jednotlivé opatrenia nevyšli naprázdno. Dobrá rada známych, ktorí ,,niečo„ o stavbárine vedia, ani riešenia starých praktikov nemusia byť vždy optimálne. Zásah do konštrukcie domu bez poznania problematiky možno prirovnať k liečbe pacienta bez znalosti jeho diagnózy.
Samovyšetrenie domu
Každú závadu v dome i byte, hoci sú to len drobné neduhy, treba vyšetriť. Predbežným opatrením, ktoré by malo odhaliť nezrovnalosti medzi obvyklým technickým stavom domu a spotrebou energie je tzv. predbežný energetický audit. Ten sa dá zvládnuť aj svojpomocne - prezrite, či vám dobre tesnia okná, siahnite na zástrčky a vypínače, či sa neprehrievajú, v zime pozorujte strechu, či sa na nej netopí sneh rýchlejšie než u susedov / za predpokladu, že aj ich dom je rovnako otočený oproti svetovým stranám a rovnako zatienený, domami či stromami/. Vo vnútri obydlia posúďte, či nemáte prievan, či vám nekvapkajú kohútiky… Zistené problémy, najmä sú to závažnejšie poruchy (pri výskyte plesní, vlhkosti a pod.) odstráňte optimálnym spôsobom.
Analýza do detailov
Experimenty sa nevyplácajú a môžu byť aj finančne náročné. Lepšie je staviť na istotu a problém konzultovať s nezávislým odborníkom z poradenského strediska, ktoré sa energetikou budov zaoberá profe-sionálne. Odborne vám poradia a na základe ďalšieho detailného energetického auditu podrobne zistia príčinu skutočných nedostatkov v objekte, ktoré zvyšujú energetickú náročnosť budovy pri vykurovaní a vetraní, pri príprave teplej vody, pri osvetlení a prevádzke domácich spotrebičov. Audit môže byť zameraný na určitú časť bytu či domu, alebo sa vypracuje na celý objekt.
Ako vyliečiť neduhy
I zo starého a tepelne nevyhovu-júceho objektu možno vybudovať energeticky úsporný dom. Energetický audit dostatočne vypovedá, ako treba konkrétne zlepšiť stavebno-technický stav objektu a znížiť spotrebu energie na vykurovanie a prevádzku domácnosti.
Z celkových tepelných strát cez obvodové steny a strechy pripadá pri malých budovách asi 25 percent, pri viacposchodových asi 40 percent. Týmto stratám možno zabrániť výberom vhodných stavebných a izolačných materiálov, vykurovacích a regulačných systémov. Najdokonalejším spôsobom zateplenia je aplikácia izolačného materiálu na obvodový plášť z vonkajšej strany. Hrúbka tepelnej izolácie je obvykle 80 až 120 mm. Návrh zateplenia obvodového plášťa ba mal robiť vždy odborník a jeho súčasťou by mal byť ekonomický rozbor o návratnosti vynaložených investičných prostriedkov s ohľadom na predpokladaný rast energií.
Únik tepla stropom
Najmä v rodinných domoch prináša značné úspory rýchle a cenovo efektívne zlepšenie izolácie podkrovia. Strecha - presnejšie konštrukcia nad najvyšším obytným podlažím objektu - predstavuje 15 -20 percent z celkovej straty tepla v rodinných domoch. Tieto straty možno zmenšiť vhodným zateplením až na polovicu.
Keď je zima na nohy
Podlaha je základom príjemného bývania. Ak nás chladí od nôh, chýba kvalitná izolácia. Podlahy možno dodatočne izolovať najrôznejšími tepelno-izolačnými materiálmi, ktoré sa aplikujú na rovný, pevný a suchý povrch. Podlahu vrátane muriva teda treba najprv dokonale izolovať proti vlhkosti. Ani pri podlahách nad studenou pivnicou sa položením koberca alebo aj podlahoviny s izolačnou podložkou veľmi nezabráni. Účinné je tepelné odizolovanie stropu pivničnej miestnosti. Ak sa miestnosť ponechá bez izolácie, bude ju treba vykurovať o 2 až 3 stupne viac, aby bola dosiahnutá tepelná pohoda.
Možno zatepliť okná?
Presklenná plocha je najslabším článkom obvodového plášťa domu. Tepelné straty sú tu až päťkrát väčšie, ako pri priemerne zateplených stenách. Ak sa teraz väčšinou používajú okná s dvojitým zasklením, okná s trojitým zasklením znížia stratu tepla prestupom až o polovicu. Zvláštnosťou nie sú rôzne tepelnoizolačné fólie, ktoré znižujú únik tepla a chránia interiér pred ultrafialovým žiarením. Úniku tepla sa možno brániť aj inštaláciou roliet, žalúzií a okeníc.
(spracované podľa časopisu Střecha nad hlavou)