é aj fyzické zdravie. Na kompletné a efektívne využitie záhrady denné svetlo nestačí. Predĺženie pobytu v záhrade do večerných, prípadne aj nočných hodín, sa dá zabezpečiť nainštalovaním príjemného večerného vonkajšieho osvetlenia.
Okrem predĺženia možnosti pobytu v záhrade je dôležité, že umelé osvetlenie zvyšuje bezpečnosť záhrady. Osvetlený pozemok a záhrada znemožňujú aj prípadný pohyb neželaných návštevníkov. Vlastne, vonkajšie osvetlenie patrí v súčasnosti už k bežným štandardom modernej záhrady.
Svetlo je aj výtvarno-emotívnym a psychologickým faktorom, ktorý sa podieľa na atmosfére záhrady. Umelé osvetlenie by preto malo prostredníctvom voľby jeho umiestnenia a typu pomáhať k optickému zdôrazneniu alebo potlačeniu konkrétnych častí záhrady.
Typy a materiály svietidiel
Pri riešení osvetlenia je potrebné brať do úvahy spôsob svietenia a druh osvetlenia, ktoré jednotlivé svietidlá produkujú. Základné rozdelenie je na : priame, nepriame, tlmené, intenzívne, rozptýlené, bodové, lokálne, celkové. Odhliadnuc od vlastného dizajnu podľa spôsobu umiestnenia rozoznávame viaceré typy svietidiel:
* zapustené do úrovne terénu - môžu byť súčasťou trávnika, oporného múrika alebo dlažby a poskytujú tlmené osvetlenie
* prízemné -najčastejšie umiestnené na upravenom teréne - poskytujú nepriame tlmené osvetlenie, dajú sa nimi osvetliť detaily záhrady, domu, či skupiny kríkov a rastlín
* nízke - samostatné stĺpikové svietidlá do výšky cca 1 m, slúžia na tlmené osvetlenie terás, chodníkov
* vysoké - do výšky cca 2 - 3 m slúžia na celkové osvetlenie hlavných komunikačných trás v záhrade
* závesné - vešajú sa na architektonické prvky, konštrukcie, konzoly - používajú sa na lokálne osvetlenie nejakej časti (napr. záhradného stolovania)
* nástenné - používajú sa na priame a nepriame celkové osvetlenie, bývajú uchytené na stenách domov alebo oplotenia
* bodové - tieto obyčajne reflektorové svietidlá slúžia na intenzívne priame osvetlenie vybratých častí exteriéru
* vodné - nachádzajú svoje uplatnenie pod hladinou bazénov, jazierok alebo fontán v záhrade
Pri exteriérových svietidlách sa vyžaduje najmä materiálová stálosť a odolnosť povrchových úprav. Korpus svietidiel býva z dreva, kovu, kameňa, keramiky, plas-tov, môže byť aj kombinovaný. Tieto materiály bývajú povrchovo upravené lazúrami, lakmi, glazúrami, farebnými nátermi, ktoré zdôrazňujú štruktúru použitého materiálu (kameňa alebo dreva).
Koncepcia osvetlenia
Navrhnúť pekné a účelné vonkajšie osvetlenie znamená počítať nielen s intenzitou osvetlenia, ale aj s typmi a tvarmi svietidiel. Premyslená koncepcia znamená zvážiť, ktoré časti domu a záhrady budeme chcieť zdôrazniť a ktoré zas naopak potlačiť. V celkovom horizonte osvetľovania je potrebné myslieť na:
* osvetlenie vstupnej časti záhrady, vstupu do domu (dá sa riešiť aj senzorovou formou zapínania svietidla), vstupu do garáže
* tlmené osvetlenie terénu záhrady a predzáhradky
* celkové osvetlenie celej záhrady komunikačných ťahov, chodníkov, terás a vegetácie s dôrazom na terénne nerovnosti, výškové rozdiely, schody
* lokálne osvetlenie prístreškov, pergol, záhradného stolovania
* bodové osvetlenie detailov a prvkov, ktoré chceme zdôrazniť
* osvetlenie vodných plôch
Realizácia kvalitného vonkajšieho osvetlenia záhrady predpokladá tiež inštalovanie samostatného podzemného káblového elektrického rozvodu. Kvalifikovaným navrhnutím vonkajšieho osvetlenia a výberom vhodných svietidiel sa vytvorí príjemná atmosféra pre večerný pobyt v záhrade.
Záhradné osvetlenie nie je žiadnou módnou novinkou. Doplnkovové osvetlenie zaujímavých partií nás obohacuje o nové pohľady a scenérie, pretože plasticita proporcií hmoty zelene a okolitých prvkov je iná pri večernom osvetlení, než za denného svetla.