stále častejšie sa vynára aj problém starších ľudí, ktorých týrajú ich vlastné deti.
„Týraný rodič je úplne iná kategória ako týraná žena a vyžaduje si aj odlišný prístup,“ hovorí O. Koklesová. „Žena sa psychicky odpúta od tyrana podstatne ľahšie ako rodič od svojho dieťaťa. Tu napriek problémom zostáva väzba stále veľmi silná.“ Okrem toho, že sa chce rodič zbaviť svojho vlastného utrpenia, chce zároveň pomôcť svojmu dieťaťu. Odborníci zo združenia chcú preto nadviazať kontakt aj s druhou stranou, kde sa neraz stretnú s nepochopením. Bol to aj prípad matky, ktorá volala do centra a žiadala pomoc pre dcéru, ktorú údajne týra žiarsky podnikateľ. „Keď sme matku žiadali, aby nám nedávala informácie sprostredkovane, ale aby k nám poslala svoju dcéru, už sa neozvala,“ hovorí pracovníčka centra Iveta Stašová.
Mnohí ľudia sa v zložitých životných situáciách ťažšie odhodlávajú pre priamy kontakt s pracovníkmi centra. Aj preto zriadili krízovú telefonickú linku. Využívajú ju hlavne ľudia, ktorí chcú zostať v anonymite. „Prekvapilo nás, že máme podstatne menej klientov zo samotného Žiaru nad Hronom ako z iných miest a obcí regiónu. Stále sú tu zábrany, aby sa o problémoch v rodine niekto nedozvedel. Pôsobíme pre klientov prakticky z celého stredného Slovenska,“ hovorí koordinátorka. Hoci by časom chceli okruh činnosti zamerať aj na týrané deti, najviac skúseností majú práve so ženami.
V združení dostávajú komplexnú odbornú pomoc - od právnej, psychologickej a zdravotnej až po oblasť sociálnu. Práve tu je jadro problémov. Mnohé ženy by od partnera odišli, keby sa neobávali, či uživia svoje deti, a keby mali kde bývať. Ženy sa stretávajú na skupinových terapiách, kde sa môžu vyrozprávať zo svojich negatívnych skúseností, odborníci s nimi pracujú aj individuálne. Vo viacerých prípadoch sa pracovníkom centra podarilo zložitý problém týranej ženy úplne vyriešiť.