Vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie štyroch obvinených vo veci Astran Club Bardejov. Zmizlo síce dosť peňazí, ale stalo sa to v súlade s Ústavou SR. Ministerstvo vnútra, ktoré registruje občianske združenia, nenašlo dôvod na zrušenie tohto pozoruhodného „spolku“. Vyšetrovateľ skonštatoval, že „skutok nie je trestným činom a nie je ani dôvod na odstúpenie veci inému štátnemu úradu“. Ministerstvo financií legalizovalo klasickú pyramídovú hru poznaním, „že činnosť tohto občianskeho združenia nemožno charakterizovať ako zárobkovú“. Pre štátnych úradníkov nebola hra Astran nepoctivou hrou či lotériou. Je to síce zvláštne, ale je to problém ľudí, ktorí naleteli a verili sľubom vysokého zisku. Trocha cynicky sa dá povedať: tak im treba, keď nezbadali, že štát nemá ani záujem pôsobiť ako bariéra nepoctivosti.
Skoro v rovnakom čase, ako dostal Astran dobrozdanie, získala televízia peniaze na splatenie dlhu. Miliardu korún presunul štát z FNM do verejnoprávnej inštitúcie, ktorá neplatila telekomunikáciám za služby súvisiace s vysielaním. Keby sa telekomunikácie nestali súkromnými, zrejme by veselo neplatila ďalej a daňový poplatník a vďačný divák by neprišiel o skvelé reprízy relácie Repete. Poučný je tento prípad hneď niekoľkonásobne. Potvrdzuje, že neplatiť treba vo veľkom, lebo na malého dlžníka si každý trúfa. Pod „štátnou“ zástavou sa neplatí dobre, lebo štát sa postará. Napríklad tak, že deformuje prostredie a rozhodne o tom, že majetok verejnoprávnej inštitúcie nemožno exekvovať. Dôsledky pre jednotlivého občana nie sú zničujúce, tých pár korún, ktoré zaplatí za verejnoprávny rozmar, ani nezbadá ani ich nebude považovať za ukradnuté, hoci takými vlastne sú.
Skutočnosť, že pyramídové hry sa inštitucionalizujú, je na jednej strane desivá, na strane druhej upokojujúca. Zákon umožňuje zlodejinu, ale pod dohľadom štátu. Obe pyramídy, teda Astran i televízia prežijú.
EDUARD ŽITŇANSKÝ