Vláda, odborári a zamestnávatelia si v piatok prvýkrát sadli k diskusii o štátnom rozpočte. Neprítomnosť Brigity Schmögnerovej a Ivana Mikloša a krátky čas na preštudovanie novej podoby rozpočtu viedli u sociálnych partnerov vlády k nechuti rokovať, a tak to odložili na neskôr. Napriek tomu oba tábory prezradili aspoň svoje principiálne stanoviská.
Už letmý pohľad na charakter ich spoločných aj samostatných výhrad ukazuje, že tak ako každý rok, aj tentoraz bude rokovanie v tripartite slúžiť najmä na predstavenie vlastných názorov na čokoľvek. Rovnako ako vlani, ani teraz to nebude debata o rozpočte, skôr o záujmoch oboch sociálnych partnerov.
Základná charakteristika – hospodárenie štátu vyjadrené deficitom verejných financií k HDP, v nej bude hrať len okrajovú úlohu: „Nie je to číslo, ktoré by nemalo svoju logiku. Je dôležité z hľadiska menového, aby nedošlo k zrúteniu meny, aby sa mena udržala, tak existujú takéto parametre,“ opísal svoj pohľad na vec viceprezident odborárov Gajdoš. Definoval, nakoľko je tento parameter pre odbory určujúci: „My musíme rešpektovať do značnej miery tento podiel, ale treba si uvedomiť, že na niektoré rozvojové práce, kde sa peniaze neprejedia, by sa mali používať aj mimorozpočtové zdroje – hlavne na rozvojové programy.“
Na pohľad vážnejšie chápe deficitnosť verejných financií predseda zamestnávateľov Jozef Kollár: „Ak toto vláda uzavrela s MMF, sú to mantinely, z ktorých treba vychádzať. Naše stanovisko bude aj v tejto záležitosti konštruktívne,“ povedal, ale vzápätí dodal: „Samozrejme, že nám pôjde v prvom rade o naštartovanie rozvojových impulzov.“
Kollár súčasne skritizoval vládu za jej aktivity smerujúce k získaniu zahraničných pôžičiek: „V prvom rade sa nás každý musí opýtať: Páni, aké zdroje vytvoríte doma, čo urobíte s vlastnou ekonomikou, aby ste vytvorili zdroje? Nenaťahujte ruku na Brusel a neseďte pod stromami v chládku, robte,“ upozornil. Pohľad zamestnávateľov sa preto podľa jeho slov pozorne uprie na príjmy štátu, aby „príjmová časť štátneho rozpočtu konečne nabrala nejaký dych“. Či tým myslel dôsledné plnenie si daňových povinností zamestnávateľov, nespresnil.
Plodné rozpočtové debaty tripartity budú pokračovať pravdepodobne v auguste. Štátny rozpočet ich rovnako ako každý rok prežije aj bez prípadnej zhody sociálnych partnerov. Ich úlohu to tak opäť obmedzuje len na pobavenie novinárov.
JURAJ JAVORSKÝ