
V tomto súboji policajt vyhral, ale viackrát mali prevahu anarchisti.
FOTO - REUTERS
Dohodli sme sa, že sme sa nedohodli. Zároveň sme sa dohodli, že sme sa dohodli. Aj tak by sa dalo zhrnúť záverečné komuniké ôsmich lídrov svetovej politiky, ktorí sa stretli na summite G8 v talianskom Janove. Členskými štátmi sú Spojené štáty americké, Kanada, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Japonsko a Rusko. Dôležité boli aj bilaterálne stretnutia. Najmä pozitívny tón po rokovaniach amerického prezidenta Georgea Busha s ruským kolegom Vladimirom Putinom je prísľubom.
Dohoda o nedohode
Politici sa podľa očakávaní nedokázali zhodnúť, keď šlo o uťahovanie vlastných opaskov – americký nesúhlas s kjótskym dohovorom súvisí práve s tým, že by poškodil americkú ekonomiku. Najmä francúzsky prezident Jacques Chirac mal podľa diplomatických zdrojov ostrú debatu s americkým prezidentom Georgeom Bushom. Stanoviská sa nezmenili. Obe strany tvrdia, že chcú to isté, ale Američania tvrdia, že poznajú iný recept.
Účastníci summitu podporili návrh Ruska na zvolanie medzinárodnej konferencie o klimatických zmenách v roku 2003 „za účasti vlád, spoločností a vedcov rovnako ako zástupcov občianskej spoločnosti“.
Dohoda o dohode
Dohodu o dohode našli politici bez problémov pri všeobecných a nezáväzných konštatovaniach, že skutočne nadišiel čas, aby sa bohatý svet podelil s chudobným. Štáty G8 v záverečnom dokumente vyhlásili, že sú „odhodlané zasadiť sa, aby globalizácia fungovala pre všetkých občanov, zvlášť pre chudobný svet. Zapojiť najchudobnejšie krajiny do svetovej ekonomiky je najlepším spôsobom, ako odpovedať na ich základné túžby“. Prezident Spojených štátov George Bush okomentoval globalizáciu, proti ktorej prišli do Janova demonštrovať ľudia z celého sveta, takto: „To, čo niektorí nazývajú globalizáciou, je v skutočnosti triumfom ľudskej slobody nad hranicami štátov.“
Štáty G8 zároveň prisľúbili otvoriť svoje trhy pre tovar z chudobných štátov. Ďalej budú hľadať aj spôsoby, ako zbaviť najzadlženejšie štáty ich bremena. Najvýkonnejšie ekonomiky sveta pripravujú akýsi Marshallov plán pre africké štáty.
Účastníci janovského summitu oznámili zvýšenie prostriedkov v piatok ohláseného celosvetového zdravotného fondu boja proti šíreniu AIDS, tuberkulózy a malárie o dodatočných 500 miliónov dolárov. Fond, ktorý by mal začať fungovať do konca roka, tak bude mať na začiatok k dispozícii 1,8 miliardy dolárov. Kritici hovoria, že táto suma je v porovnaní s tým, čo je potrebné a čo štáty G8 majú, len kvapkou.
Debatné fórum
Ak v prípade Kjóta prišlo ku konfliktu európskeho bloku s USA, pri diskusiách o obchode bol Bush o poznanie úspešnejší. Na obzore je vraj nové kolo diskusií o globálnom obchode a výmene tovaru, oznámil americký prezident.
Formát G8 nemá žiaden výkonný orgán, a preto by bolo nerealistické očakávať od summitu uzatvorenie konkrétnych dohôd. Politici ho vnímajú ako ideálne miesto na debatu o aktuálnych problémoch, s ktorými prichádzajú domov. Hodnotenie úspešnosti jednotlivých summitov je preto lepšie robiť s odstupom niekoľkých rokov.
Vyvádzal Čierny blok
Ako nevyhnutnosť sa ukazuje rozhodnutie zorganizovať nadchádzajúci summit na odľahlejšom mieste v kanadskom meste Kananaskis, kroré leží v štáte Alberta. Janovský summit potvrdil, že ani masívne nasadenie poriadkových síl nemôže zabrániť agresívnym demonštrantom v ničení mesta.
Polícia sa sústredila na ochranu červenej zóny, v ktorej sa pohybovali politici a delegácie. Podarilo sa, ale v priľahlých uličkách už vládli radikálni anarchisti z Čierneho bloku a narobili mestu miliónové škody. Ničili autá aj súkromný majetok. Anarchisti z Čierneho bloku sú v maskách zoradení v pevných a dobre organizovaných šíkoch. Ukázali sa oveľa nebezpečnejší ako bieli „rytieri“ z Ya Basta!.
„Vláda bránila len červenú zónu a na ostatnú časť mesta úplne zabudla,“ kritizoval talianskeho predsedu vlády Silvia Berlusconiho janovský starosta Domenico Pericu.
V nemocniciach ošetrili viac ako päťsto ľudí, jeden človek bol zabitý. Policajt, ktorý demonštranta zastrelil, bol v sobotu obvinený z úmyselného zabitia. Polícia zasiahla aj proti jednému zo štábov, aktivistickej organizácii GSF, ktorá mala stáť v pozadí demonštrácií. Zadržali 92 aktivistov a zhabali niekoľko počítačových diskov.
Rabovanie radikálov je pre demonštrantov, ktorí prichádzajú na summity pokojne vyjadriť svoj názor na rôzne otázky svetovej politiky a ekonomiky, frustrujúce. Ekológovia, ľavičiari, odborári sú bezmocní – niekoľkodesaťtisícový sprievod prešiel v sobotu pokojne Janovom, ale radikáli na jeho chvoste sa napokon pustili do „práce“. „Násilie nikdy nie je v práve,“ povedal spevák U2 Bono, ktorý prišiel spolu s Bobom Geldofom do Janova lobovať za odpustenie dlhu najzadlženejším rozvojovým krajinám. (mch, reuters, čtk)