
Robert Mugabe. FOTO – TASR /AP
Viacerým britským denníkom to potvrdili nezávislí zimbabwianski novinári. Je príznačné, že drakonické zákony „na ochranu verejného poriadku“ im tieto informácie neumožňujú zverejniť aj doma.
Zoznam fariem a nových vlastníkov pritom pochádza z utajovaných vládnych dokumentov. Mnohé z nich svojím podpisom potvrdil zimbabwiansky viceprezident Joseph Msika. Nezávislým médiám ich poskytol nemenovaný zdroj z jeho úradu.
Sám Msika začiatkom februára získal hneď tri farmy v lukratívnej oblasti Marondera. S pomocou polície z nich predtým násilne vysídlil 96 rodín černošských bezzemkov, ktoré sa tam prisťahovali pred Vianocami, teda krátko po rovnako násilnom vysídlení belochov.
Na zozname nových vlastníkov belošských fariem figuruje aj prezidentov synovec Leo Mugabe a minister zahraničných vecí Stan Mudenge. Nechýba tam ani minister poľnohospodárstva Joseph Made, ktorý konfiškáciu belošských fariem prezentuje ako „historické víťazstvo černošských bezzemkov“.
„Vôbec nás to neprekvapilo,“ vyhlásil poslanec za opozičné Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) Job Sikhala. „Všetci sme vedeli, že znárodňovanie bolo od vládnucej strany Zanu-PF podvodom na tých, v mene ktorých sa uskutočnilo. Tieto informácie konečne niekto potvrdil.“
Nezávislým novinárom za odhaľovanie afér, v ktorých sú zainteresovaní vysokoprofiloví členovia Zanu-PF, hrozia prísne tresty. Štátne oznamovacie prostriedky naopak bežne „odhaľujú“ často vykonštruované škandály predstaviteľov opozície.
O potravinovej kríze, do ktorej krajinu uvrhla konfiškácia belošských fariem, oficiálne médiá informujú málo a skreslene. Obviňujú z nej bielych farmárov a opozičných politikov. Nechýbajú ani slovné útoky voči bývalým kolonizátorom vo Veľkej Británii.
Medzinárodní pozorovatelia odhadujú, že znárodňovanie len v minulom roku znížilo poľnohospodársku výrobu v Zimbabwe na polovicu výnosov z roku 2001. Tohtoročný prepad má byť ešte dramatickejší. Na humanitárnu pomoc zo zahraničia sa v súčasnosti spolieha polovica z trinásťmiliónovej populácie.
Voči zaberaniu fariem pohlavármi Mugabeho režimu sa ohradil aj najbohatší Juhoafričan, šéf diamantového kartelu De Beers Harry Oppenheimer. Jeho rodina v Zimbabwe do znárodnenia vlastnila 30,500 štvorcových kilometrov ornej pôdy, čo približne zodpovedá rozlohe Belgicka.
O ich farmy bol vo vládnych kruhoch údajne najväčší záujem. Podľa opozície z nich násilne vysídlili takmer milión bezzemkov.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME