pri leteckom návrate zo zahraničnej cesty uchýlil do susedného Kamerunu. Francúzsko vývoj vo svojej bývalej kolónii kritizovalo a prevrat označilo za akciu namierenú proti riadne zvolenej hlave štátu.
Puč sa začal v sobotu, keď vzbúrenci podľa všetkého bez väčších problémov obsadili kľúčové objekty v metropole. Stalo sa tak krátko pred plánovaným návratom prezidenta Patassého z Nigeru. Z okolia rezidencie hlavy štátu bola v sobotu hlásená streľba z ľahkých i ťažkých zbraní. Podľa očitých svedkov však napriek tomu vládne jednotky ani medzinárodné mierové sily povstalcom nekládli väčší odpor.
V Stredoafrickej republike je dislokovaných vyše 300 mužov regionálnych mierových zborov, ktorých úlohou bolo zistiť dodržiavanie dohôd medzi vládou a dlhodobo nespokojnými vojakmi. Medzinárodný kontingent vojska bol do krajiny vyslaný po tom, čo Patassé v posledných rokoch prežil niekoľko pokusov o prevrat.
Agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na ruské veľvyslanectvo v Bangui oznámila, že boje o hlavné mesto trvali len krátko a zahraničná misia ani ich personál pri nich neboli zasiahnutí. Informácie o prípadných obetiach medzi miestnym obyvateľstvom nie sú k dispozícii .
Povstalci vyzvali občanov, aby boli pokojní, a vo svojich vyhláseniach označujú Bozizého ako prezidenta. Vodca puču včera v rozhlasovom prejave vyzval armádu, aby sa vrátila do kasární. Organizátori prevratu svoju akciu interpretujú ako nutný predpoklad na realizáciu demokratických zmien v krajine.
Patassé, ktorý je podľa agentúrnych správ v bezpečí a pod prísnou ochranou v jednom z hotelov kamerunského hlavného mesta Yaoundé, udalosti zatiaľ nekomentoval.
(čtk)