BRATISLAVA – Súdy patria už roky k inštitúciám, ktoré ľudia na Slovensku považujú za nedôveryhodné. Ešte pred voľbami sa všetky politické strany zhodovali, že v justícii treba urobiť zmeny a pokúsiť sa obnoviť dôveru verejnosti.
Neotriasli ňou len kauzy ako pred časom prepustenie Ivana Lexu či siedmich údajných košických mafiánov, ale aj osobný kontakt so súdnou mocou. To vtedy, ak v súdnej sieni sudca zaspí alebo je pod vplyvom alkoholu.
Zlepšiť disciplínu sudcov, ale aj vnímanie súdov verejnosťou by mohli návrhy ministerstva spravodlivosti, ktoré dalo minulý týždeň na pripomienkovanie niekoľko noviel. Sú medzi nimi aj návrhy štyroch noviel takzvaných sudcovských zákonov. Ak budú prijaté v podobe, akú navrhuje ministerstvo, prinesú niektoré dôležité zmeny.
Ak bude sudca pojednávať pod vplyvom alkoholu, ak sa opakovane dopustí vážneho disciplinárneho previnenia alebo nebude schopný hodnoverne preukázať prírastky majetku, automaticky príde o funkciu.
Ministerstvo chce presadiť aj nulovú toleranciu v právnických povolaniach. Funkciu sudcu, advokáta či komerčného právnika by už za žiadnych okolností nemohli vykonávať osoby, ktoré v minulosti spáchali úmyslený trestný čin, a to ani vtedy, ak im bol zahladený.
„Takáto trestná činnosť nemôže byť v právnických zamestnaniach tolerovaná, pretože výrazne obmedzuje ich dôveryhodnosť,“ hovorí minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Jedným zo spoluautorov návrhu je aj predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák. „Som každopádne za,“ vyhlásil.
Ministerstvo pripravilo aj ďalšie novely – o Súdnej rade, kde sa hovorí aj o voľbe predsedu Najvyššieho súdu, o zlúčení právnických komôr a obmedzení prieťahov v súdnom konaní v dôsledku námietok zaujatosti.