Na pohreb prišli desiatky zahraničných delegácií. Pricestovali nemecký minister zahraničia Joschka Fischer, predseda Európskej komisie Romano Prodi, rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel aj bývalý americký minister zahraničia Lawrence Eagleburger. Nechýbal ani slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Djindjič – muž, ktorý za svojho života vyvolával protichodné reakcie, najschopnejší z reformátorov, podozrievaný z koketovania s podsvetím, pragmatik s diplomom z filozofie, na svojom pohrebe zjednotil masy. Jeho vražda guľkou snajpera Srbom zničila naivnú predstavu z posledných dvoch rokov, že časy balkánskeho násilia a zvole mafiánov sa už skončili.
Za svojho života bol Djindjič ctižiadostivým mocnárom. Po smrti sa stal symbolom novej balkánskej demokracie, ktorá je však novou politickou vraždou ohrozená. Polícia, ktorá naháňa Djindjičových vrahov, je podozrivá zo spojení s organizovaným zločinom.
Šéfka belehradskej pobočky Sorošovej Nadácie otvorenej spoločnosti Sonja Lichtová tvrdí, že pre Srbsko nastal zlomový moment. „Ocitli sme sa v situácii buď-alebo,“ povedala v rozhovore pre SME. Podľa nej však môže atentát v krajine spustiť reakciu, na konci ktorej bude prebudenie sa z politickej apatie. Tú srbskí voliči prejavovali v opakovaných prezidentských voľbách v minulom roku. Uprostred úzkosti svojich krajanov je urputnou optimistkou a teší sa nové prozápadne orientované osobnosti, ktoré Djindjiča nahradia. (zo)