
Jeden z demonštrantov hádže stoličku do horiacej barikády 21. júla 2001 pri tvrdých zrážkach medzi príslušníkmi talianskej polície a odporcov globalizácie počas summitu lídrov siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8) v Janove.
FOTO TASR
JANOV – Globalizácia musí pomôcť celému svetu a predovšetkým chudobným. Také je hlavné posolstvo, ktoré priniesla schôdzka skupiny G8, ktorá združuje priemyselne najvyspelejšie krajiny a Rusko. Sľubné bolo aj stretnutie amerického a ruského prezidenta. George Bush a Vladimir Putin dali nádej, že sa dohodnú na priechodnosti amerického projektu protiraketovej obrany (NMD).
Výsledky rokovaní v talianskom Janove ale opäť zatienili aktivity antiglobalistov.
V uliciach sa v sobotu bojovalo, aj keď menej intenzívne ako v piatok. Horeli autá i obchody. Útočníci boli agresívni, a tak vzduchom svišťali policajné obušky. Vzduch bol nasýtený štipľavým dymom slzného plynu. Po piatkovej smrti talianskeho demonštranta, ktorý zomrel po výstrele z policajnej pištole, registrovali v nemocniciach už len zranených.
Anarchisti z Čierneho bloku za sebou zanechali zranené a zdevastované mesto, lúčili sa s demonštrantmi miestne médiá.
Lídri G8 sa v záverečnom vyhlásení obyvateľom Janova ospravedlnili. „Vyjadrujeme svoje uznanie obyvateľom Janova za ich pohostinnosť a ľutujeme násilnosti, stratu ľudského života a nezmyselného vandalizmu, ktoré museli strpieť.“ Škody sa odhadujú na jeden a pol miliardy korún.
Budúcoročný summit sa bude konať v kanadskom meste Kananaskis vo vysokohorskej oblasti, ktorá by mala byť pre demonštrantov ťažko dostupná.
Podľa očakávaní sa svetoví lídri nedohodli o kjótskom protokole. George Bush sebavedome udržal odmietavú americkú pozíciu. Dobrou správou je aktivita bohatých štátov, ktoré chcú výraznejšie pomáhať tretiemu svetu. Janov však bol iba začiatkom tohto zámeru a dobrým diskusným fórom.
(mch)