
Sanitka s prezidentom Schusterom po tom, ako sa ocitol na hranici života a smrti. Na snímke hore je počas sledovania jeho obľúbenej športovej hry – tenisu. FOTO – ARCHÍV
BRATISLAVA – Ochorenie prezidenta Rudolfa Schustera, ktoré prerástlo do boja o život, sa vlani stalo najsledovanejšou udalosťou na Slovensku. Minister zdravotníctva Tibor Šagát sa v nadväznosti na škandálne podmienky liečby prezidenta vzdal funkcie. O funkciu prišiel aj hlavný chirurg Vajó a osobný prezidentov lekár Samsely.
Od začiatku hospitalizácie prezidenta médiá poukazovali na nedostatočnú starostlivosť, ktorá sa mu poskytuje. V čase najväčších horúčav ležal v izbe bez klimatizácie v nemocnici, ktorá nemala úplné prístrojové vybavenie. Dôsledkom bolo opakované prevážanie prezidenta v kritickom stave z nemocnice do nemocnice.
Lekári robili tajnosti
O prezidentovom stave médiá spočiatku nedostávali ani základné informácie. O niektorých operáciách sa dozvedeli až po ich skončení, niektoré udalosti monitorovali len vďaka niektorým redaktorom, ktorí skryte „strážili“ prezidenta. Spočiatku jediným oficiálnym zdrojom informácií bol hovorca prezidenta Jozef Leikert, ktorý bol v tom čase vo funkcii len pár týždňov. Kancelária prezidenta svoju informačnú funkciu plnila len sporadicky. Ako sa neskôr potvrdilo, najväčší podiel na chýbajúcich informáciách mali lekári, ktorí argumentovali lekárskym tajomstvom. Podľa vyjadrení prezidentovho syna o jednej operácii nevedela ani najbližšia rodina. Syn prezidenta sa dokonca osobne podieľal na zháňaní liekov v zahraničí. Neskôr sa vytvorila odborná skupina, ktorá mala vyšetriť okolnosti liečby prezidenta. Zistila, že videopásky s operáciami prezidenta niekto premazal, a že dokumentácia nie je úplná. V súvislosti s prezidentovou liečbou bolo podaných niekoľko trestných oznámení, jedno podal a neskôr doplnil aj bývalý minister zdravotníctva Tibor Šagát.
O stav prezidenta po celý čas prejavovali záujem aj v zahraničí. Po desiatich dňoch lekárske konzílium posilnili českí lekári. Nakoniec starostlivosť o prezidenta prevzali rakúski odborníci. Pri organizovaní prevozu do Innsbrucku rakúska a nemecká vláda ponúkli pomoc.
Politické napätie
Choroba prezidenta spôsobila aj politické napätie. Hoci Rudolf Schuster sám hovoril, že sa znovu narodil a lekári tiež hovorili o veľmi kritickom stave, po prebratí sa z umelého spánku sa ho veľmi dotklo, že niektorí ústavní činitelia pripúšťali možnosť jeho smrti. Tiež vláde a predsedovi parlamentu Jozefovi Migašovi vyčítal prirýchle prebratie jeho kompetencií, hoci sa niektoré zákony vrátili do parlamentu na opätovné prerokovanie len preto, že ich nebol fyzicky schopný podpísať. V tomto duchu sa vyjadril aj pre zahraničné médiá. Po návrate sa stretol s Migašom a premiérom Dzurindom a hovoril s nimi aj o tejto otázke. Pre médiá povedali, že problém vyriešili a nebudú sa k nemu vracať.
Keď prezident pookrial, poďakoval sa rakúskym lekárom, médiám a ľuďom, ktorí sa za neho modlili, ale slovenským lekárom, ktorí sa o neho starali, nie. Povedal, že má záujem na objektívnom vyšetrení pochybení v jeho liečbe a sľúbil udeliť milosť, keby vyšetrovanie prinieslo trestnú zodpovednosť niektorému z lekárov. (kr)