
FOTO - TASR/AP
l svojmu mužstvu k víťazstvu 3:2 a po zápase mohol oslavovať i spomínať.
Prvý Európan jednotkou na drafte
Rodák z Brommy si zapísal primát v NHL ešte predtým, než vykorčuľoval na zámorský ľad. Vysokého blondína z Djurgaardenu si vybral v roku 1989 klub Quebec Nordiques z najvyššej pozície, Sundin sa tak stal prvým Európanom draftovaným z 1. miesta. Vo frankofónnej časti Kanady si stredný útočník zvykal na NHL. Prvý gól vsietil 4. októbra 1990 do siete Hartfordu, v tretej sezóne v NHL nazbieral 114 bodov (47 gólov + 67 asistencií), jednako pravý hokejový rozlet zažil až po lete 1994, keď ho vymenili v balíku hráčov za známeho útočníka Wendela Clarka. Fanúšikovia Toronta najprv pochybovali o tomto obchode, no čas dal za pravdu funkcionárom. Zo Sundina vyrástla v najväčšom kanadskom meste výrazná osobnosť. Dnes si už nemožno predstaviť mužstvo javorových listov bez švédskeho kapitána.
Vodca s prirodzeným rešpektom
Sundin je konštruktívny útočník, vie načasovať prihrávku spoluhráčom na krídlach a až do vlaňajška mal na svojom konte vždy viac asistencií než gólov. V sezóne 2001/02 nazbieral v základnej časti v 82 zápasoch rovných 80 bodov - viac mali len Iginla z Calgary a dvojica Näslund, Bertuzzi z Vancouver - ale prvý raz góly (41) prevažovali nad prihrávkami (39). „Áno, som väčší sebec. Namiesto toho, aby som čakal na poslednú prihrávku, myslel som na strelu,“ priznal hokejista prezývaný „Sudden“ a dodal: „Dať štyridsať gólov je dnes oveľa ťažšie ako pred piatimi a viac rokmi. To dosvedčujú štatistiky. Viac sa bráni, nepadá toľko gólov.“ Aj v tejto sezóne prevažujú u Švéda góly (31+28), za Mogiľným je druhým najproduktívnejším hráčom mužstva.
V Toronte bolo kapitánske céčko vyhradené domácim hráčom, Sundin je prvým Európanom, ktorý pred piatimi rokmi dostal túto poctu. Vybudoval si v tíme prirodzený rešpekt. Aj hokejoví priaznivci v modernej aréne Air Canada dospeli k presvedčeniu, že Mats je hráč na správnom mieste a mužstvo Maple Leafs pod jeho vedením dozrelo, aby po dlhých rokoch zaútočilo na Stanley Cup. Pred touto sezónou sa Toronto v obrane posilnilo o skúseného slovenského reprezentanta Róberta Švehlu a ten si dal na dres našiť magické číslo 67. Áno, v roku 1967 v Toronte naposledy oslavovali zisk trofeje. Švehla spoluhráčom i fanúšikom pri každom svojom vystúpení na ľade pripomína, že od posledného Stanley Cupu pre mužstvo Maple Leafs uplynulo už 33 rokov.
V Toronte do roku 2006
Mats Sundin hrá za Toronto deviatu sezónu a ak mu zdravie vydrží, zostane v meste pri Ontarijskom jazere najmenej ďalšie tri zimy. V lete 2001 totiž podpísal s vedením Maple Leafs päťročnú zmluvu na 45 miliónov dolárov a je v nej aj klauzula, že za tento čas ho nesmú vymeniť do iného klubu. Švédsky reprezentant oslávil 13. februára tridsiate druhé narodeniny a cíti sa v najlepšom hokejovom veku. „Je to kompletný hráč. Vie všetko a neustále sa zlepšuje,“ povedal o ňom tréner a generálny manažér Toronta v jednej osobe Pat Quinn.
Z mužstva Maple Leafs si novinári najčastejšie vyberajú na rozhovory trinástku, Sundin je najpopulárnejší aj u divákov. „Obdivujem jeho hru bekhendom. Vie ním prihrať aj prudko vystreliť. V tom je unikátny. A nezabudnite, že keď sa blíži, ide to rýchlejšie, než by si človek mohol myslieť,“ vravel o svojom krajanovi bývalý hráč Winnipegu a New York Rangers Anders Hedberg, ktorý je manažérom reprezentácie Tre kronor. Spolu zažili sklamanie po štvrťfinálovej prehre s Bieloruskom na zimnej olympiáde v Salt Lake City a Matsov smútok nezakrylo ani chlácholenie hokejovej legendy Wayna Gretzkého, že práve Sundin bol najlepším hráčom olympijského turnaja. Ďalšia šanca príde až o štyri roky.
Sundin si v Toronte založil vlastnú dobročinnú nadáciu, pomenoval ju Kapitánov kútik (Captain‘s Corner). V dvadsaťtisícovej hale Canada Air si kúpil VIP lóžu a na každý domáci zápas do nej pozýva rôzne organizácie. Pritom svojim hosťom hradí vstupenky a ďalšie záležitosti, ktoré s návštevou hokejového zápasu súvisia. Sundin si podmanil Kanaďanov hrou i vystupovaním.