MINSK – Bieloruská opozícia opäť vyšla do ulíc. V stredu v podvečer sa konala najväčšia demonštrácia od prezidentských volieb v roku 2001. Podľa rôznych informácií sa jej zúčastnilo od troch do päťtisíc ľudí.
Zhromaždenie bolo zakázané napriek úsiliu organizátorov, ktorí sa pokúšali s radnicou dohodnúť. V centre Minska zaznamenali mimoriadnu koncentráciu policajnej techniky vrátane obrnených transportérov a nasadených bolo asi dvetisíc príslušníkov špeciálnych jednotiek OMON. Tí zahradili centrálny Skarynov prospekt, aby opozícii zabránili v pochode pred sídlo vlády.
Tam chceli demonštranti protestovať proti zhoršujúcej sa sociálnej situácii v krajine. Organizátori tiež chceli odovzdať petíciu požadujúcu zníženie daní pre podnikateľov, zníženie komunálnych platieb, zvýšenie platov, dôchodkov a študentských štipendií a zlepšenie podmienok na súkromné podnikanie.
Polícia tentoraz nezasiahla, napriek mierumilovnému priebehu demonštrácie však zadržali niekoľko organizátorov z opozičnej iniciatívy Charta 97 vrátane bývalého námestníka ministra zahraničia Andreja Sannikava a ex-poslankyne Ludmily Hraznavovej. Piatim opozičným vodcom rozdali v priebehu štvrtka súdy tresty na 15 dní väzenia.
„Vláda sa nás bojí. Vedela som, do čoho idem a trest prijímam s pokojom,“ komentovala rozsudok pre internetový server Naviny.by Hraznavová. „Nebojím sa a nabudúce pôjdem demonštrovať zase.“
Ďalší opozičný protest opozícia plánuje na 25. marec.
K opozícii sa po celej krajine pripojilo cez 60-tisíc súkromných trhovníkov, ktorí zavreli svoje krámiky. Väčšina trhovísk v Minsku a iných veľkých mestách v stredu vôbec nepracovala a predavači len postávali okolo svojich stánkov a diskutovali s okoloidúcimi ľuďmi.
„Opozícia musí vyjsť z izolácie a získať na svoju stranu stredné vrstvy,“ vyhlásil Leanid Malachau, vedúci štrajkového výboru, ktorého súd tiež poslal na 15 dní do väzenia.
Z Bieloruska neprestávajú prúdiť správy o porušovaní ľudských práv. Jedinou výnimkou bolo pred týždňom prepustenie jedného z väznených novinárov, šéfredaktora zakázaného denníka Pahonia Mikola Markieviča.
Ten bol spolu so svojím redaktorom Pavlom Mažejkom a šéfredaktorom odborárskych novín Rabočy Viktarom Ivaškievičom odsúdený v minulom roku za hanobenie prezidenta, respektíve za články kritizujúce Lukašenkovu politiku. Poslední dvaja na prepustenie na slobodu zatiaľ čakajú márne.
Autor: LUBOMÍR GOMBOŠ pre SME