
Desiate výročie Ústavného súdu si pripomenuli (zľava) bývalý predseda súdu Milan Čič, predseda parlamentu Pavol Hrušovský, prezident Rudolf Schuster, súčasný predseda súdu Ján Mazák i premiér Mikuláš Dzurinda. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Slovenský Ústavný súd začal rozhodovať 17. marca 1993. Na jeho desiate výročie prišli do Košíc najvyšší ústavní činitelia a bývalý predseda Milan Čič.
Súčasný predseda Ústavného súdu Ján Mazák pripomenul, že až do roku 1993 v našich dejinách Ústavný súd vôbec neexistoval (s výnimkou krátkeho obdobia v roku 1992 počas federácie).
„My sme sa vrátili k ústavnému súdnictvu po rokoch režimu, ktorý bol síce schopný prijať ústavu, upravujúcu postavenie a právomoci Ústavného súdu, ale v skutočnosti sa ho neodvážil zriadiť,“ povedal Mazák. Tým sa podľa neho režim jednoznačne priznal k neochote a neschopnosti chrániť základné ľudské práva a slobody.
Milan Čič, ktorý bol okrem iného ministrom spravodlivosti za bývalého režimu, povedal, že vtedy nebola politická vôľa na zriadenie Ústavného súdu. „Platila zásada, že parlament pod vedením komunistickej strany rozhoduje tak perfektne, že nie je potrebné, aby ho niekto ešte kontroloval, prípadne reparoval jeho rozhodnutia.“
Ústavný súd sa od svojho vzniku v roku 1993 časom stal dôveryhodným a rešpektovaným orgánom ochrany ústavnosti aj napriek tomu, že v minulosti ho niektoré kruhy označili za „chorý prvok“ na politickej scéne, povedal Mazák. „Bolo to vynikajúce vysvedčenie o nezávislosti a nestrannosti jubilujúceho slovenského Ústavného súdu.“
(sen)